Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGdyby żyli Mickiewicz i Sienkiewicz – tak Bydgoszcz świętowała X-lecie Niepodległości

Gdyby żyli Mickiewicz i Sienkiewicz – tak Bydgoszcz świętowała X-lecie Niepodległości

Napisane przez  Ł.R. - Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 listopad 2015 00:21

Bydgoszcz na wolność czekała ponad rok dłużej niż Warszawa. Polsce nasze miasto przywrócono dopiero w styczniu 1920 roku, ale pomimo tego data 11 listopada była kultywowana w sposób szczególny nad Brdą także w okresie przedwojennym. Dość hucznie bydgoszczanie świętowali w 1928 roku, dokładnie 10 lat po tym, gdy Józef Piłsudski ogłosił w Warszawie niepodległość.

Święto Niepodległości w 1928 roku przypadło w sobotę. Dość szczegółowo uroczystości opisuje Gazeta Bydgoska. Od rana przez Bydgoszcz maszerowało dumnie wojsko, przechodząc je wzdłuż i wszerz.

 

Uroczystości odbywały się m.in. w Teatrze Miejskim i udekorowanym wewnątrz barwami patriotycznymi gmachu Dyrekcji Kolejowej. Dzień zakończył się iluminacją w centrum Bydgoszczy.

 

Płomienne kazanie wygłosił tego dnia ks. dr. Kolipiński w kościele przy Placu Piastowskim -  Gdyby między nami stanął dziś Mickiewicz, ten, co jak nikt inny, wyśpiewał cały ból i żal serca polskiego po utraconej Ojczyźnie, jaki hymn radości i triumfu zanuciłby na widok tego zgromadzenia? Gdyby znalazł się między nami Sienkiewicz, co wizjami minionej potęgi i wielkości tak cudownie krzepił ducha polskiego, czy zniosłoby serce jego ogrom szczęścia i radości na widok, że sny jego i marzenia spełniły się, i że Polska kąpie się jak ongiś, w chwale i glorii, potęgi i wolności.

 

Czytając te słowa dzisiaj odczuwać możemy podniosłość tamtej uroczystości. Budzą one w nas emocje patriotyczne.

 

- Rozbiór Polski, to największa zbrodnia w dziejach świata. Ciężko też świat za nią odpokutował. Przez cztery lata krew lała się strumieniami. Trony, co wyrok śmierci na nas podpisywały, upadły – mówił ksiądz Kolipiński.

 

 

Pełne kazanie (wycinek z Gazety Bydgoskiej) do pobrania w załączniku.

 

Z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości liczne listy z podziękowaniami otrzymywał Roman Dmowski, który miał duże zasługi na polu politycznym, dla powrotu Polski na mapę Europy. Swoje życzenia dla Dmowskiego skierowała także redakcja Gazety Bydgoskiej:

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Radny sejmikowy rezygnuje z teki wiceministra. Media piszą o konflikcie w resorcie

  Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński, związany politycznie z PSL-em, w styczniu dostał nominację na wiceministra w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Teraz z tej funkcji zrezygnował – oficjalnie z powodów osobistych, ale według ogólnopolskich mediów jest drugie dno.

 • Karty w Sejmiku Województwa wydają się już rozdane

  Do wyboru nowego Zarządu Województwa i władz Sejmiku Województwa jeszcze prawie miesiąc, ale wszystko wskazuje na to, że tutaj mamy podręcznikowe status quo i na zmiany większe się nie zanosi. Nikt nawet właściwie nie rozważa, aby marszałkiem został kto inny jak Piotr Całbecki, który w Toruniu uzyskał fenomenalny wynik. Jak spojrzymy na poprzednie kadencję to jego pozycja była równie silna, ale wtedy przynajmniej w publicystyce robiono bydgoszczanom nadzieje o marszałku z Bydgoszczy. Teraz na to się nie zanosi.

Wiadomości z regionu