Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBruski: Będą mnie rozliczać przyszłe pokolenia

Bruski: Będą mnie rozliczać przyszłe pokolenia

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 wrzesień 2015 13:35

Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła uchwałę, która ma zobowiązać prezydenta Rafała Bruskiego do przeznaczenia od 2016 roku na budowę dróg osiedlowych przynajmniej 35 mln zł. Zdaniem Platformy Obywatelskiej uchwała jest niezgodna z prawem i może być unieważniona przez wojewodę.

 

Za przyjęciem uchwały obywatelskiej głosowało 13 radnych (PiS i Bogdan Dzakanowski), przeciw był przewodniczący Rady Miasta Zbigniewa Sobociński, zaś radni PO i SLD Lewica Razem w głosowaniu nie wzięli udziału, co dało wynik 13:1.

 

- Projekt ma wady prawne w naszej opinii, dlatego Klub Radnych Platformy Obywatelskiej nie weźmie udziału w głosowaniu – zapowiadał już na początku debaty radny Maciej Zegarski.

 

Zdaniem przedstawiciela wnioskodawców, radnego Bogdana Dzakanowskiego, uchwała nie ma wad prawnych i nie boi się jej uchylenia przez wojewodę.

 

- Rady osiedlowe jednoznacznie wskazują nieutwardzanie dróg osiedlowych jako główny problem – tłumaczył radny Bogdan Dzakanowski.

 

- Jestem przekonany, że należy się wsłuchać w głos mieszkańców. Jestem przekonany, że mieszkańcy oczekują od nas podjęcia tej uchwały. Będziemy popierać ten projekt, w tej sprawie Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości jest konsekwentny – zapewniał o wsparciu dla tej uchwały radny Łukasz Schreiber.

 

Prezydent Rafał Bruski zarzucał radnym populizm - Na tej sali nie ma radnych, którzy dróg nie chcą budować. Problemem jest tylko kwestia pieniędzy – tłumaczył - Dzisiaj priorytetem są środki unijne. Nie mówię o tym, aby unikać budowy dróg, ale jeżeli na złotówkę wyłożoną na tramwaj ulicą Kujawską otrzymamy 3 zł z Unii Europejskiej, to tylko szaleniec z tego nie skorzysta.

 

Zdaniem Bruskiego radnym opozycji brak odpowiedzialności - Powiedźcie z jakiej inwestycji zrezygnować? Miasta nie zadłużę bardziej niż potrzeba, a środki unijne będę traktował priorytetowo, bo rozliczą mnie z tego przyszłe pokolenia.

 

Mało brakowało, a głosowania nad obywatelskim projektem by nie było, gdyż Platforma Obywatelska dążyła do ściągnięcia go z porządku obrad. Zabrakło do tego jednak jednego głosu.

 

Więcej o sytuacji – Platforma Obywatelska i lewica nie chciały procedować ,,obywatelskiego” projektu.

 

Jeżeli wojewoda nie stwierdzi błędów prawnych, to prezydent Rafał Bruski powinien w projekcie budżetu miasta na rok 2016 zapisać przynajmniej 35 mln zł na zadanie budowy dróg osiedlowych.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu