Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHarendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Harendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 wrzesień 2015 10:02

Do grona Honorowych Obywateli Bydgoszczy dołączyła dzisiaj Eleonora Harendarska, wieloletnia dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Dziękując radnym za to wyróżnienie podkreślała ona szczególne znaczenie dla Bydgoszczy obchodów dnia 20 stycznia.

 

Laudacje na cześć Eleonory Harendarskiej wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński, który szczegółowo przedstawił jej osiągnięcia związane z kierowaniem Filharmonią Pomorską, mające wpływ na zwiększenie prestiżu Bydgoszczy. Szopiński wspomniał m.in. o mających znaczenie naukowe Kongresach Muzykologicznych organizowanych w Filharmonii.

 

- Bydgoskie Festiwale Muzyczne są jednym z najstarszych w Polsce, a ich osiągnięcia znane w Europie – mówił wiceprzewodniczący Jan Szopiński. Wspomniał on także o sukcesach muzyków związanych z Filharmonią Pomorską, którzy występowali na wielu międzynarodowych wydarzeniach - Pani dyrektor doprowadziła do wpisania Filharmonii Pomorskiej na listę instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako jedna z trzech w Polsce – kontynuował Szopiński.

 

Największe wrażenie na wielu gościach uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy wywołało jednak wystąpienie samej Harendarskiej, choć było ono dość krótkie, ale za to pełne bydgoskich emocji - Jestem wzruszona, co pewnie widać, aż łza mi się w oku zakręciła.

 

- Ta Bydgoszcz jednak dla mnie zawsze była najważniejsza, ale nie tylko dla mnie, również dla moich kolegów i przyjaciół – mówiła Eleonora Harendarska.

 

Postanowiła ona przy tym zaakcentować znaczenie daty 20 stycznia 1920 - Jedyna rzecz jaka wiem, że mi się udała dla Bydgoszczy, to obchodzenie od lat 90-tych najważniejszej rocznicę, dnia 20 stycznia. W moim domu była to zawsze najważniejsza data – podkreślała - Dla mnie ten dzień 20 stycznia był ważniejszy od 11 listopada.

 

20 stycznia 1920 roku symbolizuje bowiem odzyskanie Bydgoszczy przez Polskę. Tego dnia na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, na mocy Traktatu Wersalskiego nastąpiło przekazanie Bydgoszczy, które przez ponad wiek była częścią państwa niemieckiego, Polakom.

 

Z inicjatywy Eleonory Harendalskiej w każdą rocznicę tych wydarzeń, w Filharmonii Pomorskiej, organizowane były przepiękne koncerty dedykowane Bydgoszczy. Każdy bydgoszczanin mógł uzyskać na nie bezpłatny bilet.

 

 -Życzę bydgoszczanom, aby ta Bydgoszcz się rozwijała i piękniała. Żeby dla nas wszystkich Bydgoszcz była najważniejsza – zakończyła Honorowa Obywatelka Bydgoszczy.

 

- Myślę, że nie obrazi się nikt gdy powiem, iż niewielu jest bydgoszczan, którzy tyle dla Bydgoszczy zrobili – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Zawsze widziałem tą wielką miłość jaką pani dyrektor darzyła muzykę i instytucję Filharmonii Pomorskiej.

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu