Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHarendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Harendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 wrzesień 2015 10:02

Do grona Honorowych Obywateli Bydgoszczy dołączyła dzisiaj Eleonora Harendarska, wieloletnia dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Dziękując radnym za to wyróżnienie podkreślała ona szczególne znaczenie dla Bydgoszczy obchodów dnia 20 stycznia.

 

Laudacje na cześć Eleonory Harendarskiej wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński, który szczegółowo przedstawił jej osiągnięcia związane z kierowaniem Filharmonią Pomorską, mające wpływ na zwiększenie prestiżu Bydgoszczy. Szopiński wspomniał m.in. o mających znaczenie naukowe Kongresach Muzykologicznych organizowanych w Filharmonii.

 

- Bydgoskie Festiwale Muzyczne są jednym z najstarszych w Polsce, a ich osiągnięcia znane w Europie – mówił wiceprzewodniczący Jan Szopiński. Wspomniał on także o sukcesach muzyków związanych z Filharmonią Pomorską, którzy występowali na wielu międzynarodowych wydarzeniach - Pani dyrektor doprowadziła do wpisania Filharmonii Pomorskiej na listę instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako jedna z trzech w Polsce – kontynuował Szopiński.

 

Największe wrażenie na wielu gościach uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy wywołało jednak wystąpienie samej Harendarskiej, choć było ono dość krótkie, ale za to pełne bydgoskich emocji - Jestem wzruszona, co pewnie widać, aż łza mi się w oku zakręciła.

 

- Ta Bydgoszcz jednak dla mnie zawsze była najważniejsza, ale nie tylko dla mnie, również dla moich kolegów i przyjaciół – mówiła Eleonora Harendarska.

 

Postanowiła ona przy tym zaakcentować znaczenie daty 20 stycznia 1920 - Jedyna rzecz jaka wiem, że mi się udała dla Bydgoszczy, to obchodzenie od lat 90-tych najważniejszej rocznicę, dnia 20 stycznia. W moim domu była to zawsze najważniejsza data – podkreślała - Dla mnie ten dzień 20 stycznia był ważniejszy od 11 listopada.

 

20 stycznia 1920 roku symbolizuje bowiem odzyskanie Bydgoszczy przez Polskę. Tego dnia na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, na mocy Traktatu Wersalskiego nastąpiło przekazanie Bydgoszczy, które przez ponad wiek była częścią państwa niemieckiego, Polakom.

 

Z inicjatywy Eleonory Harendalskiej w każdą rocznicę tych wydarzeń, w Filharmonii Pomorskiej, organizowane były przepiękne koncerty dedykowane Bydgoszczy. Każdy bydgoszczanin mógł uzyskać na nie bezpłatny bilet.

 

 -Życzę bydgoszczanom, aby ta Bydgoszcz się rozwijała i piękniała. Żeby dla nas wszystkich Bydgoszcz była najważniejsza – zakończyła Honorowa Obywatelka Bydgoszczy.

 

- Myślę, że nie obrazi się nikt gdy powiem, iż niewielu jest bydgoszczan, którzy tyle dla Bydgoszczy zrobili – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Zawsze widziałem tą wielką miłość jaką pani dyrektor darzyła muzykę i instytucję Filharmonii Pomorskiej.

 

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu