Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO środki unijne powalczymy także w ramach inicjatywy oddolnej

O środki unijne powalczymy także w ramach inicjatywy oddolnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 22 wrzesień 2015 08:51

W środę Rada Miasta Bydgoszczy ma zdecydować o wejściu Miasta Bydgoszczy w skład Bydgoskiej Lokalnej Grupy Działania – Dwie Rzeki, która będzie miała szansę zabiegać o środki unijne z RPO na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. LGD obejmie swoim zasięgiem osiedla najbardziej zagrożone wykluczeniem mieszkańców.

Mówimy tutaj o inicjatywie oddolnej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Fundację dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Fundacja Fordońska Moc, Fordoński Klub Sportowy Wisła Fordon, do której włączyły się organizacje związane z Błoniem, Bocianowem, Śródmieściem i Wilczakiem.

 

Utworzenie takiej miejskiej LGD będzie jednak możliwe tylko w przypadku wejścia w jej skład Miasta Bydgoszczy, stąd też skierowano do radnych wniosek o udzielenie na to zgody. Zgodnie z przepisami może ona obejmować tylko 150 tys. mieszkańców, stąd też skupiono się na dzielnicach o najbardziej niekorzystnych wskaźnikach demograficznych, dotyczących bezrobocia i przestępczości. Selekcji dokonano w oparciu o analizę firmy Deloitte.

 

LGD Dwie Rzeki będzie mogło liczyć na fundusze z Europejskiego Funduszu Społecznego na prowadzenie staży i kursy zawodowych oraz organizację wsparcia psychologicznego. Łącznie w RPO dla całego województwa na tego typu zadania przewidziano 36,2 mln euro.

 

Miasto Bydgoszcz będzie musiało jako członek LGD płacić składkę, która rocznie nie powinna przekroczyć 150 tys. zł. Te pieniądze będą służyć jako wkład własny do inwestycji dofinansowywanych z Unii Europejskiej.

 

Komisja Promocji Miasta i Współpracy Zagranicznej zaopiniowała w poniedziałek wejście Bydgoszczy do Lokalnej Grupy Działania Dwie Rzeki pozytywnie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu