Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłowie glosowali przeciwko Bydgoszczy! Zachemu państwo nie posprząta

Posłowie glosowali przeciwko Bydgoszczy! Zachemu państwo nie posprząta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 grudzień 2014 22:38

W budżecie państwa na rok 2015 nie zapisano żadnych środków na rekultywacje terenów skażonych przez Zachem. Stosowną poprawkę próbował przeforsować poseł Piotr Król, nie miał on jednak zbytnio na to szans, gdy nawet posłowie Platformy Obywatelskiej z Bydgoszczy zagłosowali przeciwko.

 

Jak wynika z ekspertyz gdańskich naukowców tereny po zakładach chemicznych ,,Zachem” w Bydgoszczy zostały poważnie zanieczyszczone, a wiele niebezpiecznych odpadów nadal na nich zalega. Właściciel zakładów firma ,,Ciech”, których głównym udziałowcem do niedawna był Skarb Państwa nie zadbał jednak o zabezpieczenie środków na likwidację zakładu, to z kolei może być dla miasta Bydgoszczy wielkim problemem, gdyż nie ma kto oczyścić zdegradowanych gruntów.

 

 

We wtorek z mównicy Sejmowej pytał o tę sprawę poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości – Faktem jest, że 5 lat przed likwidacją Zachemu powinien być utworzony fundusz likwidacyjny. Ministerstwo Skarbu nie wyegzekwowało jego utworzenia. Z odpowiedzi jaką uzyskałem wynika, że za likwidację odpadów niebezpiecznych odpowiada właściciel terenu, czyli w tym wypadku jest to syndyk i właściciele działek. Zrzuca się zatem odpowiedzialność na syndyka i nabywców działek, a tak naprawdę na mieszkańców Bydgoszczy.

 

Mało kto bowiem wierzy, aby syndyk był wstanie uzyskać ze sprzedaży pozostałości po Zachemie środki, które pokryłyby w połowie realne koszty rekultywacji. Dlatego też poseł Król złożył poprawkę do budżetu państwa na rok 2015 zapisująca na ten cel 20 mln zł. Ta kwota byłaby i tak nie wystarczająca, dla Bydgoszczy oznaczałaby już jednak jakąś pomoc. W glosowaniu za przyjęciem poprawki było 192 posłów (z naszego regionu poparli: Piotr Król, Tomasz Latos, Bartosz Kownacki, Anna Bańkowska i Łukasz Krupa). Przeciwko było zaś 247 posłów z koalicji rządzącej, wśród nich znaleźli się reprezentanci naszego okręgu – Teresa Piotrowska, Radosław Sikorski, Iwona Kozłowska, Grażyna Ciemniak, Paweł Olszewski i Eugeniusz Kłopotek z PSL.

 

O wpisanie rekultywacji dawnego ,,Zachemu” do budżetu państwa na przyszły rok apelował także Roman Jasiakiewicz, który przedstawił kilka miesięcy temu na konferencji prasowej zagrożenia dla środowiska jakie niesie obecna sytuacja.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu