Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolska i Węgry jak dwa dęby

Polska i Węgry jak dwa dęby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 marzec 2014 22:08

Dwa dęby symbolizujące przyjaźń Polaków i Węgrów od dwóch lat rosną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. We wtorek w czasie bydgoskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zebrali się w tym miejscu przedstawiciele obu narodów.

 

Decyzją polskiego i węgierskiego parlamentu dzień 23 marca jest obchodzone jako święto poświecone pamięci tych bliskich sobie nacji. Na uroczystości do Ogrodu Botanicznego UKW przybyli m.in. - Gáspár Keresztes z Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz dr János Tischlera – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Gościł ich Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak oraz dyrektor konsulatu Eryk Bazylczak, uczestnik powstania w Budapeszcie w 1956, gdzie przebywał wówczas na studiach, pierwszy prezes Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Jan Szopiński.

 

 

Po krótkiej uroczystości pod dębami w nowej bibliotece UKW Gáspár Keresztes i dr János Tischlera wygłosili wykłady poświecone historii ich kraju.

 


 

Przyjaźń polsko-węgierska trwa od wielu wieków. Oba narody mieli wspólnych władców, a nawet bohaterów narodowych. Także mimo, iż oba kraje w czasie II wojny światowej znalazły się po przeciwnych stronach barykady, oba narody udzielały sobie wsparcia. Należy także podkreślić, że w czasie brutalnie stłumionego przez sowietów powstania na Węgrzech, dużego wsparcia bratniemu narodowi udzielili bydgoszczanie, wysyłając dary oraz oddając krew.

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu