Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolska i Węgry jak dwa dęby

Polska i Węgry jak dwa dęby

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 marzec 2014 22:08

Dwa dęby symbolizujące przyjaźń Polaków i Węgrów od dwóch lat rosną w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. We wtorek w czasie bydgoskich obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zebrali się w tym miejscu przedstawiciele obu narodów.

 

Decyzją polskiego i węgierskiego parlamentu dzień 23 marca jest obchodzone jako święto poświecone pamięci tych bliskich sobie nacji. Na uroczystości do Ogrodu Botanicznego UKW przybyli m.in. - Gáspár Keresztes z Instytutu im. Balassiego – Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz dr János Tischlera – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Gościł ich Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak oraz dyrektor konsulatu Eryk Bazylczak, uczestnik powstania w Budapeszcie w 1956, gdzie przebywał wówczas na studiach, pierwszy prezes Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Jan Szopiński.

 

 

Po krótkiej uroczystości pod dębami w nowej bibliotece UKW Gáspár Keresztes i dr János Tischlera wygłosili wykłady poświecone historii ich kraju.

 


 

Przyjaźń polsko-węgierska trwa od wielu wieków. Oba narody mieli wspólnych władców, a nawet bohaterów narodowych. Także mimo, iż oba kraje w czasie II wojny światowej znalazły się po przeciwnych stronach barykady, oba narody udzielały sobie wsparcia. Należy także podkreślić, że w czasie brutalnie stłumionego przez sowietów powstania na Węgrzech, dużego wsparcia bratniemu narodowi udzielili bydgoszczanie, wysyłając dary oraz oddając krew.

 

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu