Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDyktat czy rozwój?

Dyktat czy rozwój?

Napisane przez  Nadesłane przez TMMB Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 lipiec 2013 12:12

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni najnowszymi  rankingami zamożności miast wojewódzkich.   Wynika z nich, że Bydgoszcz zajmuje 17, przedostatnie miejsce, mając za  sobą jedynie najbiedniejszy Gorzów Wielkopolski. Stawkę zamykają Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski, które zgodnie z chorym systemem dwuwładzy, pozbawione urzędów marszałkowskich mają ograniczany wpływ na rozwój regionu.

     Najgorsze lata Bydgoszczy przypadają na czasy,  kiedy planowanie i finansowanie województwa kujawsko-pomorskiego znalazło się w rękach  Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Bydgoszczanie  są celowo pomijani w rozmaitych komisjach, gremiach decyzyjnych, by nie wspomnieć choćby o Urzędzie Marszałkowskim. Nic dziwnego, że Bydgoszcz, największe miasto  województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymuje proporcjonalnie, już nie tylko do Torunia, ale także innych miast,  mniej środków na rozwój,  tworzone są za wszelką cenę konkurencyjne instytucje, choćby nauki, kultury, służby zdrowia  i sportu, mające w przyszłości zastąpić istniejące placówki bydgoskie. Wszystko to dzieje się w atmosferze  wyjątkowo nieuczciwego, czarnego pijaru  dyskredytującego Bydgoszcz w kraju.

 

   Dla udowodnienia swoich racji Urząd Marszałkowski w Toruniu zleca za grube pieniądze rozmaite analizy mające popierać z góry  założoną tezę. W taki to sposób  powstała przygotowana przez  Ecorys  „Analiza spójności  i konkurencyjności  kształtującego się  Bydgosko-Toruńskiego Obszaru  Metropolitalnego (BTOM)”. O jej założeniach, zasadach i metodach pozyskiwania danych bydgoszczanie nie mieli pojęcia.

 

 

Dowiedzieli się o nich z prasy. Wynika z nich, że Bydgoszcz w pojedynkę nic nie znaczy, nie ma funkcji metropolitalnych, a jedyną jej szansą jest  zgoda na warunki dyktowane przez Urząd Marszałkowski. Bez żadnego odniesienia do analiz już wcześniej przygotowanych przez Bydgoszcz, wskazujących na jej potencjał metropolitalny.   

 

  Teraz analiza ma udowodnić, że  jedyną szansą na pozyskanie dużych pieniędzy jest  dwurdzeniowy dla Bydgoszczy i Torunia Zintegrowany  Program Terytorialny. Rola Bydgoszczy ma się tu sprowadzać do podania  swoich propozycji, które  Marszałek przyjmie, uzupełni czy skoryguje. Znając wcześniejsze doświadczenia, na pewno ze szkodą dla Bydgoszczy. Bydgoszczanie nauczeni smutnymi doświadczeniami  domagają się   oddzielnych programów dla Bydgoszczy i Torunia. Takich, które zagwarantują rozwój odpowiadający  potrzebom, a nie rozdmuchanym ambicjom.  

 

     Taka nieskuteczna i mało kreatywna polityka władzy samorządowej  generująca koszty, a nie faktyczny rozwój,  odbija się bardzo niekorzystnie na  całym regionie. Nic dziwnego, że coraz więcej zdesperowanych ludzi  poddaje w wątpliwość sens istnienia naszego województwa.

 


Stanowisko autorstwa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Radny sejmikowy rezygnuje z teki wiceministra. Media piszą o konflikcie w resorcie

  Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński, związany politycznie z PSL-em, w styczniu dostał nominację na wiceministra w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Teraz z tej funkcji zrezygnował – oficjalnie z powodów osobistych, ale według ogólnopolskich mediów jest drugie dno.

 • Karty w Sejmiku Województwa wydają się już rozdane

  Do wyboru nowego Zarządu Województwa i władz Sejmiku Województwa jeszcze prawie miesiąc, ale wszystko wskazuje na to, że tutaj mamy podręcznikowe status quo i na zmiany większe się nie zanosi. Nikt nawet właściwie nie rozważa, aby marszałkiem został kto inny jak Piotr Całbecki, który w Toruniu uzyskał fenomenalny wynik. Jak spojrzymy na poprzednie kadencję to jego pozycja była równie silna, ale wtedy przynajmniej w publicystyce robiono bydgoszczanom nadzieje o marszałku z Bydgoszczy. Teraz na to się nie zanosi.

Wiadomości z regionu