Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDla Bydgoszczy najwyższym priorytetem jest kolejowy terminal przeładunkowy!

Dla Bydgoszczy najwyższym priorytetem jest kolejowy terminal przeładunkowy!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 marzec 2017 16:39

Nie port rzeczny, ale kolejowy terminal przeładunkowy ma być główną szansą rozwojową dla Bydgoszczy. Taki przekaz wybrzmiał pod spotkaniu prezydenta Rafała Bruskiego z parlamentarzystami i radnymi wojewódzkimi. W tym temacie doszło do consensusu i deklaracji działania ponad podziałami politycznymi.

 

- Namawiam państwa do używania określenia Węzeł Multimodalny, ponieważ port przeładunkowy jest dla wie wielu mieszkańców mylący, sytuuje on bowiem całe przedsięwzięcie w innym miejscu – podkreśla radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

 

Za priorytet wskazał on utworzenie kolejowego terminalu przeładunkowego w Bydgoszczy, który obsługiwałby bezpośrednio porty w Gdańsku i Gdyni. Miałby być to swego rodzaju hub dla portów morskich. Kolejne elementy bydgoskiego węzła multimodalnego mają tworzyć drogi ekspresowe S-5 i S-10 oraz terminal lotniczy Cargo.

 

- Dopiero czwarty elementem tego węzła, niestety do tej pory był on głównie podnoszony, będzie żegluga śródlądowa – wyjaśniał Jasiakiewicz. Odnosząc się do jednego z posiedzeń komisji sejmikowych, na którym aktywny był randy Andrzej Walkowiak wyjaśnił  - Okazuje się, że do udrożnienia Wisły na potrzeby żeglugi, potrzeba wybudować 9 kaskad, takich jak mamy we Włocławku. Potrzeba na to nawet 30 lat.

 

- Poruszyliśmy temat, który jest bieżący, bo powstają już pewne koncepcje, ale też perspektywiczny – wyraził poparcie dla tych działań prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

Jasiakiewicz proponuje porozumienie

- Warto byłoby podpisać list intencyjny pomiędzy samorządem województwa kujawsko-pomorskiego, a samorządem województwa pomorskiego, samorządem Gdyni, Gdańska i Bydgoszcz, PKP PLK, aby byø podpisany dokument z portami morskimi Gdañska i Gdyni. Aby wyrażono wolę dla tego miejsca dla węzła multimodalnego – proponuje radny Roman Jasiakiewicz.

 

W spotkaniu prezydenta z parlamentarzystami i radnymi uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

Gdynia widzi w Bydgoszczy partnera

Na zaproszenie posła Łukasza Schreibera, który również jest w temat powstania bydgoskiego węzła multimodalnego zaangażowany, gościli dzisiaj w Bydgoszczy młodzi posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich był gdyński poseł Marcin Horała, który zasiada w komisji infrastruktury - Z punktu widzenia Gdyni powstanie w Bydgoszczy terminalu kolejowego będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem i utworzy synergię – wyjaśnił nam parlamentarzysta, zapowiadając wsparcie dla bydgoskich działań. Poseł Horała wcześniej pracował w gdyńskim porcie, stąd też tematyka jest mu bardzo bliska.

 

Radny Jasiakiewicz wspomniał, że potencjał bydgoskiego węzła multimodalnego wzmocni rządowa inwestycja polegająca na gruntownej modernizacji linii kolejowej nr 201, która łączy Maksymilianowo z gdyńskim portem. Ten tok myślenia potwierdził również poseł Horała – Jest to kluczowa inwestycja dla gdyńskiego portu. Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj państwu zakomunikować, że wszelkie prace toczą się zgodnie z harmonogramem.

 

Linia kolejowa nr 201 jest ważnym ogniwem korytarza Bałtyk – Adriatyk, który łączy polskie porty z portami w: Trieście, Koprze, Rawennie i Wenecji.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu