Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMarszałek zastanawiał się nad przyszłością Portu Lotniczego

Marszałek zastanawiał się nad przyszłością Portu Lotniczego

Napisane przez  ł Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 28 październik 2016 12:31

Niespodziewanie do porządku obrad dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa dołączono informacje na temat sytuacji Portu Lotniczego Bydgoszcz. Padły sformułowania o zagrożeniu bankructwem i o potrzebie znalezienia nowej formy funkcjonowania lotniska. Usłyszeć można było również krytyczne uwagi wobec Miasta Bydgoszczy, iż nie skorzystało z wyciągniętej przez Toruń ręki.

Jak tłumaczył marszałek Piotr Całbecki Port Lotniczy inwestując z Unii Europejskiej, jako spółka akcyjna uzyskiwał zwroty z VAT-u, co poprawiało kondycję finansową. Niestety to się kończy i jeszcze w tym roku będzie trzeba podjąć decyzję o dokapitalizowaniu spółki. Wcześniej trzeba jednak mieć wizję funkcjonowania lotniska w przyszłości.

 

Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego rozwiązaniem było większe zaangażowanie miasta Torunia, które chwalił prezes lotniska Tomasz Moraczewski, iż miło małego udziału w spółce, włączało się w promocje portu finansowo. Całbecki przyznał, że propozycja Torunia była bardzo atrakcyjna – jednorazowe wsparcie w postaci 5 mln zł jeszcze w roku 2016 oraz partycypacja przy stracie w latach przyszłych - Ustaliliśmy, że w przyszłości do proporcjonalnie do objętych akcji zaangażowanie w pokrywaniu straty – podkreślał marszałek Piotr Całbecki - Z 8 mln deficytu obecnego dzisiaj, my byśmy pokryli 4 mln a Miasto i Toruń proporcjonalnie do liczby mieszkańców. My połowę, miasta drugą część Bydgoszcz i Toruń.

 

Ta koncepcja jednak upadła. Toruń oczekiwał bowiem zmiany nazwy lotniska, co w Bydgoszczy zostało przyjęte jako warunek zaporowy - Zaproponujemy sprzedaż naszych akcji Miastu Bydgoszcz wręcz za złotówkę, żeby przejęło odpowiedzialność – wyraził propozycje marszałek Całbecki.

 

Urząd Marszałkowski liczy, że uda się sprawę rozwiązać jednak inaczej. Toruń ma bowiem przejawiać wolę daleko idącego kompromisu. Jeżeli zostanie ona na dniach wyrażona na piśmie, być może udziałowcom uda się dogadać. Docelowo Urząd Marszałkowski chciałby, aby udział Bydgoszczy w porcie wzrósł do 30%, zaś Torunia do 17%.

 

Radni Roman Jasiakiewicz i Andrzej Walkowiak uznali, że są to na tyle poważne sprawy, iż należy zwołać nadzwyczajne posiedzenie Sejmiku Województwa w Bydgoszczy. Ten wniosek nie trafił jednak nawet pod głosowanie i ewentualna sesja specjalna będzie tylko dobrą wolą przewodniczącego Ryszarda Bobera.

 

Inne szanse i problemy

Zdaniem radnego Ryszarda Kierzka z PSL, szansą byłoby wykorzystanie rolniczego charakteru województwa kujawsko-pomorskiego. Jak podkreślał, wielu hodowców jeździ na lotnisko we Frankfurcie, bowiem polskie porty nie zapewniają specjalistycznej obsługi - Wielu hodowców odprawia żywe organizmy z Frankfurtu. Dlaczego nasz bydgoski port nie może się w tym wyspecjalizować.

 

Zdaniem Kierzka do Bydgoszczy przyjeżdżaliby wówczas hodowcy z całej Polski.

 

Prezes Tomasz Moraczewski ubolewał natomiast z powodu stanu dróg - Dotarcie do portu jest bardzo trudne. Nie posiadamy żadnej dobrej drogi. Z Torunia jedzie się 45-50 minut. Wyjeżdżając z węzła Lubiczu w podobnym czasie jedziemy znacznie dłuższy dystans do lotniska w Gdańsku.

 

Morczewski poinformował również, iż jest już decyzja środowiskowa dla budowy linii kolejowej do lotniska.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu