Artykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 07 wrzesień 2020 https://www.portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 12:49:26 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl U większości chorych na COVID-19 po wyjściu ze szpitala stan płuc poprawia się https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/18715-u-wiekszosci-chorych-na-covid19-po-wyjsciu-ze-szpitala-stan-pluc-poprawia-sie https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/18715-u-wiekszosci-chorych-na-covid19-po-wyjsciu-ze-szpitala-stan-pluc-poprawia-sie

U ponad 56 proc. pacjentów, u których wystąpił COVID-19, następuje poprawa w funkcjonowaniu płuc po 12 tygodniach od hospitalizacji - wynika ze studium przedstawionego przez Europejskie Towarzystwo Oddechowe, na które powołuje się w poniedziałek hiszpański dziennik "La Verdad".

 

W badaniu wzięło udział 150 pacjentów, którzy przebywali w austriackich szpitalach z problemami układu oddychania powstałymi wskutek infekcji wirusem SARS-CoV-2. Obserwację ich stanu zdrowia rozpoczęto 6 tygodni po wyjściu ze szpitala.

 

Kolejne dwie obserwacje stanu zdrowia pacjentów przeprowadzono po 12 oraz 24 tygodniach od wyjścia ze szpitala.

 

Studium wykazało, że podczas pierwszej wizyty po hospitalizacji aż u 88 proc. z badanych osób potwierdzono występujące zmiany w układzie oddechowym, a także symptomy takie jak kaszel oraz duszności.

 

Z kolei po 12 tygodniach u 56 proc. ze 150 przebadanych pacjentów zaobserwowano poprawę stanu płuc, uszkodzonych podczas zachorowania na COVID-19. Autorzy publikacji wyjaśnili, że badaniu w trzeciej fazie, czyli po 24 tygodniach od hospitalizacji, poddało się na razie zaledwie kilku pacjentów, a obserwacje te nie są miarodajne.

 

"Złą wiadomością płynącą z naszych dotychczasowych badań jest ta, że uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala; zaś dobra zaś taka, że z biegiem czasu zmiany te ulegają poprawie. Oznacza to, że płuca posiadają mechanizm autonaprawy" - powiedziała Sabina Sahanic z Kliniki Uniwersyteckiej w Innsbrucku, placówki medycznej współuczestniczącej w badaniu.

 

Dotychczasowe badania dowiodły też, że z czasem maleje grono pacjentów posiadających w płucach płyn powstały wskutek infekcji spowodowanych przez SARS-CoV-2. Po 12 tygodniach zmiany te widoczne są jeszcze u około połowy badanych osób.

 

Podczas badania stanu układu oddechowego osób po przebyciu COVID-19 przeprowadzane są m.in. tomografia komputerowa płuc, echokardiografia, a także analiza ilości tlenu w płucach i dwutlenku węgla w krwi. (PAP)

 

autor: Marcin Zatyka

 

zat/ agt/

 

]]>
Magazyn Tue, 08 Sep 2020 00:16:28 +0200
W 2021 roku planowano na lotnisku obsłużyć ponad 0,5 mln pasażerów https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18713-w-2021-roku-planowano-na-lotnisku-obsluzyc-ponad-pol-miliona-pasazrow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18713-w-2021-roku-planowano-na-lotnisku-obsluzyc-ponad-pol-miliona-pasazrow W 2021 roku planowano na lotnisku obsłużyć ponad 0,5 mln pasażerów

W 2018 roku pierwszy raz w historii Portu Lotniczego Bydgoszczy obsłużono w roku ponad 400 tys. pasażerów. Na wczorajszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy marszałek Piotr Całbecki przyznał, że po cichu liczono, że rok 2021 przyniesie ponad 0,5 mln pasażerów, co w branży lotniczej jest kamieniem milowym. Wszystko pokrzyżowała jednak pandemia COVID-19, która w branżę lotniczą uderzyła w sposób szczególny.


W sierpniu Port Lotniczy Bydgoszcz obsłużył ponad 18 tys. pasażerów, poprawiając prawie dwukrotnie wynik z lipca. W porównaniu z sierpniem roku 2019 mamy spadek ponad dwukrotny, okresu marzec – maj z roku bieżącego nie ma nawet sensu porównywać z latami wcześniejszymi, z uwagi na zamarcie lotów spowodowane wprowadzonym lockdownem. Powoli do dawnego rozkładu wracają przewoźnicy RyanAir i PLL LOT, wciąż jednak nie wiadomo kiedy wróci niemiecka Lufthansa, która miała duży wpływ na wzrost pasażerów bydgoskiego lotniska – ostatnie informacje mówią, że najszybciej będzie to wiosna. Z tych też powodów powrót do stanu z 2019 roku może zająć kilka lat.

 

- Mieliśmy ambitny plan, aby osiągnąć w przyszłym roku ponad 0,5 mln podróżnych rocznie. Przyszła jednak pandemia i ręce się załamują – ocenił na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

- Sierpniowe statystyki są wynikiem sukcesywnego zwiększania oferowania, wznawiania i uruchamiania nowych połączeń z naszego lotniska. – mówi Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA – Zainteresowaniem naszych Pasażerów cieszyły się też rejsy wakacyjne do Zakynthos i Zadaru. Już od początku września odbywają się rejsy do Warszawy, a od końca października planowane są dodatkowe rotacje do Londynu Stansted, Londynu Luton, Birmingham i powrót rejsów do Kijowa Boryspol.


Radni opozycji pytali marszałka o zamiar zmiany nazwy na Port Lotniczy Bydgoszcz - Toruń, co pojawiło się przed laty. Marszałek Piotr Całbecki zadeklarował, że z tego zamysłu zregnowano raz na zawsze.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 08 Sep 2020 00:14:03 +0200
Wrzesień w Bydgoszczy zanosi się na rowerowy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18712-wrzesien-w-bydgoszczy-zanosi-sie-na-rowery https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18712-wrzesien-w-bydgoszczy-zanosi-sie-na-rowery Wrzesień w Bydgoszczy zanosi się na rowerowy

Jutro (wtorek) minie tydzień od rozpoczęcia drugiej edycji rywalizacji o Rowerową Stolicę Polski. W przypadku Bydgoszczy wrzesień pod względem rowerowym jest szczególny – z jednej strony jako mieszkańcy obszaru metropoltialnego chcemy wypaść w rywalizacji jak najlepiej, z drugiej jednak strony to Bydgoszcz jest pomysłodawcą i głównym operatorem zabawy.

 

Na chwilę obecną, po niespełna tygodniu zabawy, prowadzi ubiegłoroczny triumfator Nowa Sól z 1745 punktami, przed Gnieznem i Gorzowem Wielkopolskim. Metropolia Bydgoszcz obecnie zajmuje 11 lokatę. Punkty przeliczane są w oparciu o liczbę przejechaną przez mieszkańców danego miasta (obszaru) kilometrów, w stosunku do populacji.

 

W niedzielę sprzed bydgoskiego ratusza wyruszył przejazd w ramach 8. Święta Cyklicznego. Wśród uczestników tego przejazdu był prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Uczestnicy wspólnego przejazdu udali się do Ostromecka. Tego typu wspólne przejazdy będą organizowane w każdą niedzielę września.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 07 Sep 2020 16:39:20 +0200
Kolejny dzień z dużą liczbą ozdrowień z COVID-19 https://www.portalkujawski.pl/region/item/18711-kolejny-dzien-z-duza-liczba-ozdrowien-z-covid19 https://www.portalkujawski.pl/region/item/18711-kolejny-dzien-z-duza-liczba-ozdrowien-z-covid19 Kolejny dzień z dużą liczbą ozdrowień z COVID-19

Dzisiaj stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim 15 nowych zachorowań na COVID-19 (w ostatnich dniach wyraźny jest wyraźny spadek zachorowań) oraz 42 ozdrowienia. Jest to zatem kolejny dzień obok soboty, od wielu tygodni, w którym liczba ozdrowień jest większa od liczby nowych zachorowań.

Łącznie do tej pory w województwie kujawsko-pomorskim na COVID-19 zachorowało 1476 osób, z czego 911 uznawanych jest już za ozdrowieńców, stwierdzono także 54 zgony. Mamy zatem obecnie aktywnych 511 chorych (co jest najniższym wskaźnikiem we wrześniu). Za drugi szczyt możemy uznać piątek 4 września, gdy jednocześnie chorych było 582. Najprawdopodobniej tendencja spadkowa utrzyma się w kolejnych dniach, ale jak wskazują modele matematyczne od połowy września czeka nas ponownie dość wysoki wzrost zachorowań.

 

 

 

]]>
Regionalne Mon, 07 Sep 2020 16:23:22 +0200
Jaki ZIT? Dzisiaj trudno powiedzieć, czy w ogóle powstanie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18710-jaki-zit-dzisiaj-trudno-powiedziec-czy-w-ogole-powstanie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18710-jaki-zit-dzisiaj-trudno-powiedziec-czy-w-ogole-powstanie Jaki ZIT? Dzisiaj trudno powiedzieć, czy w ogóle powstanie

Gościem poniedziałkowej, nadzwyczajnej, sesji Rady Miasta Bydgoszczy był marszałek Piotr Całbecki. Sesja dotyczyła w praktyce trwających prac nad nową Strategią Rozwoju Województwa do 2030 roku, roli Bydgoszczy w tej strategii oraz jej funkcji metropolitalnej. O jakiś konkretach trudno mówić, była to natomiast okazja do wymiany poglądów pomiędzy Samorządem Województwa a Miastem Bydgoszczą, które na współpracę ze sobą są skazane.


Starano się o zachowanie dyplomacji, ale też nie brakowało gorzkich słów.

 

 

- Jesteśmy w mieście o największym potencjalne społeczno-gospodarczym, kulturalnym regionu – mówił na początku marszałek Piotr Całbecki – Naszym obowiązkiem jest wykorzystać wysiłek jaki włożyliśmy w ostatnich latach, aby przyśpieszyć rozwój regionu – kontynuował, nawiązując już bezpośrednio do dokumentu projektu strategii. Następnie współpracownicy marszałka dość szczegółowo omówili bydgoskim radnym dokument.

 

W szczegółach

- Planując coś na przyszłość, należy się zastanowić czy mój sposób działania jest skuteczny – odniósł się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Zastanówmy się dlaczego tak jest, że inni są skuteczniejsi od nas, dlaczego tak wiele założeń z poprzedniej strategii nie zostało zrealizowanych?

 

Według prezydenta Rafała Bruskiego dużym mankamentem uchwalonej w 2013 roku Strategi do 2020 roku jest to, że duży procent założonych zadań nie zaczął być nawet realizowany.

 

- Być może dlatego, że oparto się o złe priorytety – ocenił włodarz Bydgoszczy, wskazując na odgórnie narzucaną współpracę bydgosko-toruńską w ramach ZIT – Mówimy o integracji, ale trudno jest wskazać projekty integrujące, jedyne jakie widzę to te komunikacyjne.

 

Prezydent Bruski wyartykułował, że ministerstwo wyraziło zgodę na tworzenie oddolnych ZIT. Bruski wskazywał również na sposób formułowania dokumentu strategii, gdzie przemilczano aspekty, którymi nasze województwo mogłoby się szczycić, dotyczące pozycji Bydgoszczy.

 

Dzisiaj trudno mówić o ZIT

- Nie wiemy dzisiaj jakie będą ZIT-y, o ZIT-y są przyszłością jeszcze enigmatyczną, która jest negocjowana – ocenił marszałek Całbecki - Deklaruję, ze wszyscy którzy obawiają się, że ta współpraca instytucjonalna (od redakcji: chodzi o ZIT i metropolie) będzie narzucona, to deklaruję, ze jest to niemożliwe.

 

- Czy w ogóle użyjemy ZIT do wdrażania polityki spójności? - pytał z wątpliwością marszałek, wskazując, że na dzisiaj tego nie przesądzono.

 

Linia na lotnisko wciąż priorytetem

Głos na sesji zabrali też radni,, co trzeba przyznać, starano się unikać wewnętrznych bydgoskich sporów. Radny Jarosław Wenderlich z PiS pytał o podnoszoną od wielu lat inicjatywę budowy linii kolejowej z Solca Kujawskiego przez Port Lotniczy do Trzcinca. Marszałek Całbecki odpowiedział, że ten temat jest a dobrej drodze do realizacji, czyli potwierdził, że wciąż jest to jeden z priorytetów, zresztą zapisany w projekcie Strategii Rozwoju Województwa do 2030 roku.

Strategia najprawdopodobniej zostanie jeszcze uchwalona w tym roku, stąd też na naszych łamach zagości w najbliższym czasie nie raz.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 07 Sep 2020 16:06:20 +0200