Jesteś tutaj: HomeEurowyboryPolitykom EPP z Orbanem źle, ale bez niego może być jeszcze gorzej

Politykom EPP z Orbanem źle, ale bez niego może być jeszcze gorzej

Napisane przez  Łukasz Religa/ Magyar24.pl Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego sobota, 18 maj 2019 15:42
Politykom EPP z Orbanem źle, ale bez niego może być jeszcze gorzej @ European Union

W trwającej europejskiej kampanii wyborczej języczkiem uwagi stał się premier Węgier Wiktor Orban, o którym głośno było kilka tygodni temu z powodu otwartego konfliktu z mianowanym przez Europejską Partię Ludową (EPP) Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claude Junckerem. Spór ten doprowadził do zawieszenia Fideszu w prawach członka EPP partii Orbana Fideszu. O premierze Węgier może zrobić się znowu głośno, już po przyszłotygodniowych wyborach.

Ostatnie dni przyniosły dalsze spadki notowań EPP w ogólnounijnym sondażu Poll of Polls, do wręcz rekordowego poziomu, gdy przewaga nad socjaldemokratami z S&D stopniała zaledwie do kilkunastu mandatów, gdy w wyborach w 2014 roku było to 30 mandatów. Bez kilkunastu mandatów Fideszu EPP może utracić pozycję pierwszej siły w Parlamencie Europejskim, czego konsekwencją może być to, że głównym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej nie będzie wskazany przez EPP Manfred Webber, ale lider S&D Frans Timmermans.

 

Utrzymanie członkostwa Fideszu w EPP będzie leżeć zatem w interesie chadeków. Można odnieść wrażenie, że Wiktor Orban doskonale to widzi, stąd też zaczyna postulować, aby EPP zamiast wiązać się z lewicą i postępowcami, bardziej otworzył się na prawicę eurosceptyczną jak np. sojusz Salviniego, który nawet z punktu widzenia władz Prawa i Sprawiedliwości jest zbyt radykalną siłą jako potencjalny sojusznik.

 

Warte obejrzenia

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.