Jesteś tutaj: HomeEurowyboryCzy UE powinna wspierać kaskadyzację? Kandydaci są podzieleni

Czy UE powinna wspierać kaskadyzację? Kandydaci są podzieleni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego środa, 08 maj 2019 00:01

We wtorek w murach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się zorganizowana przez WWF (World Wide Fund for Nature) debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Na docenienie zasługuje fakt, że jest to właściwie pierwsza bydgoska debata w tej kampanii, również doszło do ciekawe różnicy zdań, która może pomóc nam w wyborze właściwego kandydata 26 maja.

 

Debatę poprzedziła prezentacja raportu jak zdaniem WWF będzie wyglądać Polska w 2050 roku, którą przedstawił Piotr Nieznanski, ekspert tej organizacji. W opinii WWF strategie rządowe pod względem dbania o środowisko są niewystarczalne. Nieznanski skrytykował również plany rządu dotyczące kaskadyzacji Wisły, w opinii WWF najlepszym dla Polski rozwiązaniem jest inwestowanie w kolej.

 

- Dla Wiosny ochrona środowiska to jeden z priorytetów – podkreślała liderka listy Wiosny Wanda Nowicka, która powiedziała, że to ugrupowanie fundamentalnie podchodzi do kwestii jak najszybszego odejścia od węgla. Miałoby to nastąpić do 2035 roku.

 

Zdaniem posła Pawła Skuteckiego (nr 10 na liście Kukiz15) z jednej strony należy wspierać samorządy w programach wymiany pieców, ale też postawić na budowę w Polsce dwóch elektrowni atomowych oraz budowy przy każdej planowanej na Wiśle kaskadzie elektrowni wodnej.


- WWF to jest organizacja, która czarno widzi przyszłość i bardzo dobrze, że jest ktoś taki kto ostrzega – ocenił europoseł Kosma Złotowski z PiS, w którego opinii sytuacja nie jest aż tak poważna – Zachodzą owszem zmiany klimatyczne, w części odpowiedzialna jest za nie gospodarka, ale mieliśmy już dość gwałtowne zmiany klimatu w przeszłości.

 

Złotowski poparł postulat budowy elektrowni atomowej.

 

Nie wszyscy będą zabiegać o pieniądze na kaskadyzację Wisły
Krytyczne stanowisko WWF do kaskadyzacji Wisły wyraził kandydat Koalicji Europejskiej, działacz partii Zieloni Sylwester Jankowski – Kaskadyzacja wyrządzi więcej szkód w środowisku niż przyniesie korzyści – ocenił. W jego opinii uwarunkowania Wisły, z uwagi na niski poziom rzeki, uniemożliwią masową żeglugę.

 

Podobny pogląd wyraziła Wanda Nowicka – Transport towarowy nie jest ekologiczny i nie ma się co czarować Musimy dostosować naszą politykę do środowiska, ale nie go na siłę naginać. Jeżeli chodzi o żeglugę turystyczną jestem na tak, ale towarową to na nie.

 

Zupełnie inaczej do sprawy podeszli kandydaci Skutecki i Złotowski. Ten pierwszy plan rządowy kaskadyzacji przyrównał wręcz do Planu Marschalla

 

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości opowiada się za przywróceniem żeglowności – podkreślał Złotowski – Transport wodny jest najbardziej ekologiczny.

 

Żeby plan kaskadyzacji zyskał wsparcie z Unii Europejskiej to najpierw droga wodna E-40 musiałaby zostać wpisana do sieci TEN-T. Rewizję TEN-T Komisja Europejska planuje na 2023 rok i tutaj kluczowe może okazać się wsparcie europosłów z regionu. Postulat ujęcia Wisły w TEN-T wyraża m.in. Województwo Kujawsko-Pomorskie. Zadaliśmy zatem kandydatom konkretne pytania, czy wesprą te działania, na rzecz ujęcia drogi E-40 w sieci TEN-T. Jednoznacznie na nie opowiedzieli się: Wanda Nowicka (Wiosna) oraz Sylwester Jankowski (Koalicja Europejska), natomiast zdecydowanie na tak: Paweł Skutecki (Kukiz15) oraz Kosma Złotowski (PiS).

 

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022