Jesteś tutaj: HomeEurowyboryDlaczego frekwencja w wyborach europejskich jest tak ważna?

Dlaczego frekwencja w wyborach europejskich jest tak ważna?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego niedziela, 05 maj 2019 17:52
Dlaczego frekwencja w wyborach europejskich jest tak ważna? Fot: European Parlament

Do specyfiki wyborów do Parlamentu Europejskiego należy brak sztywnego przydziału mandatów dla poszczególnych okręgów. O tym ilu europosłów będzie reprezentować województwa kujawsko-pomorskie dowiemy się dopiero po wyborach, czyli po 26 maja. Kluczowe będzie to jak licznie pójdziemy do wyborów. W skrajnym przypadku możemy nie mieć żadnego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim.

Na naszą niekorzyść przy rozdziale mandatów na poszczególne okręgi najważniejszą rolę odgrywa bezwzględna liczba oddanych głosów. Jest to niekorzystne dla okręgów z mniejszą liczbą mieszkańców, a do takich należy okręg nr 2, czyli województwo kujawsko-pomorskie.

 

Po zamknięciu lokali wyborczych w skali całego kraju zostaną zliczone głosy oddane na poszczególne komitety. Następnie według popularnego w wyborach algorytmu belgijskiego matematyka Victora D’Hondta rozdzielone zostaną mandaty (uzyskane wyniki dzieli się najpierw przez 2, a potem przez kolejne liczby, a potem segreguje najwyższe wyniki). W ten sposób rozdzielone zostaną 52 (od 1 lipca gdy rozpocznie się nowa kadencja mandaty obejmie 51 posłów, parlamentarzysta z najniższym poparciem obejmie mandat po brexicie, po wygaśnieciu mandatu brytyjskiego europosła) mandaty pomiędzy startujące komitety. Przy podziale tych mandatów brane są pod uwagę tylko komitety, które przekroczyły poparcie na poziomie 5%.

 

Drugi etap polega już na rozdzieleniu mandatów uzyskane przez poszczególne komitety na okręgi wyborcze. Liczbę mandatów w danym okręgu zlicza się w oparciu o algorytm matematyka Horsta Niemeyera. Polega to na tym, że mnoży się liczbę głosów uzyskanych przez komitet w danym okręgu przez liczbę mandatów uzyskanych w skali kraju, a następnie dzieli przez liczbę głosów uzyskanych w skali kraju. Liczba całkowita jaka wyjdzie z tego działania będzie wskazywać, ile mandatów uzyskał komitet w danym okręgu. Mogą się zdarzyć też mandaty tzw. resztkowe, gdy zabranie pełnej liczby. Często takie mandaty resztkowe trafiają do województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W trzecim kroku, gdy będzie wiadomo ile uzyskały poszczególne komitety w poszczególnych okręgach, mandaty przydzielane są kandydatom, które uzyskały najwyższą liczbę głosów.

 

Warte obejrzenia

Warte obejrzenia Ukr

« Czerwiec 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022