Jesteś tutaj: Home

W 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Napisane przez  Andrzej Bogucki Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 styczeń 2013 18:13

22 stycznia 1863 roku w zaborze rosyjskim wybuchło Powstanie Styczniowe. Dzisiaj obchodzimy 150 rocznicę tego zrywu niepodległościowego.

 

W przed dzień 150. rocznicy rozpoczęcia Powstania Styczniowego 1863 / 1864 Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon im. gen. Józefa Hallera złożyło Hołd Pamięci płk. Kazimierzowi Mielęckiemu przed Jego grobem znajdującym się w rodowej kaplicy na cmentarzu w Łabiszynie . W mroźny i śnieżny dzień 21 stycznia 2013 r. Hołd Pamięci - Gloria Victis złożony przed grobem płk. Kazimierza Mielęckiego był wyrazem pamięci, czci i chwały oraz uznania przez Sokolstwo Polskie wszystkich powstańców i dowódców Powstania Styczniowego 1863/1864, walczących o Niepodległość Rzeczypospolitej, szczególnie poległym w boju, zakatowanym w carskich kazamatach i zesłanym katorożnikom na Syberię.

 

Przed rodową kaplicą z grobem płk. Kazimierza Mielęckiego zebrały się delegacje patriotycznych organizacji. Swą obecnością uroczystość zaszczycił Jarosław Wenderlich członek honorowy Dzielnicy Kujawsko Pomorskiej ZTG „Sokół” w Polsce, prezes TG „Sokół” II Bydgoszcz – Fordon gen. Józefa Hallera w swoim przemówieniu zaznaczył zasługi dowódców i powstańców styczniowych i przedstawił biogram płk. Kazimierza Mielęckiego. Następnie Roman Krężel chorąży i Jerzy Boniecki, oddali sztandarem „Sokoła” Fordońskiego, zgodnie z ceremoniałem Sokolstwa Polskiego, Hołd Pamięci - Gloria Victis płk. Kazimierzowi Mielęckiemu, wszystkim dowódcom oddziałów powstańczych i powstańcom. Przed kaplicą zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości zaśpiewano hymn państwowy - Mazurka Dąbrowskiego.

Należy przypomnieć, że w 1963 r. w 100 lecie powstania styczniowego umieszczono na kaplicy grobowej pamiątkową białą tablicę marmurową. Na inskrypcji znajduje się następujący napis: "Tu spoczywa płk Kazimierz Mielęcki, naczelnik sił zbrojnych oddziału mazowieckiego, kaliskiego i wszystkich oddziałów z W. K. Poznańskiego przychodzących, dowódca w bitwach Powstania Styczniowego na Kujawach, ur. 1837r. w Karnie pod Wolsztynem, zmarłego w Mamliczu 8.7.1863 r. z ran odniesionych w bitwie pod Olszakiem. Bohaterowi - wieczna chwała".

 

Edmund Callier o Kazimierzu Mielęckim napisał w 1866 r. książce wyd. w Poznaniu pt.: "Trzy ustępy z powstania polskiego", „(…) nikt mu nie zaprzeczy wielu przymiotów bohaterskich, którym tylko zbywało się na dłuższym szeregu doświadczeń wojennych, aby z nich wyrósł wódz wszechstronnie wyrobiony i bohater na wieczną cześć i wdzięczność gnębionej ojczyzny zasługujący. Obywatel polski, właściciel dóbr w Kongresówce, syn zamożnych rodziców, mąż pięknej i młodej małżonki, ojciec małych dzieci, porzucił on wszystko, aby z letargu budzącą się ojczyznę do życia powołać, aby walczyć (…)."

 

Bohaterowie Sokolstwa Polskiego powstańcy styczniowi 1863 – 1864 włączyli się w organizację polskich Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”. Sokoli lwowscy za wzór i prototyp „Sokoła nad Sokołami” stawiali sobie Mieczysława Romanowskiego żołnierza – poetę, który poległ w powstaniu styczniowym na polach Józefowa. Jednym z założycieli TG „Sokół w Lwowie w 1867 r. był powstaniec styczniowy z 1863 r. mjr Jan Żalplachta-Zapałowicz. Dowódcą, oddziału powstańców 1863 r. z Wielkopolski, który wkroczył do Królestwa Polskiego był płk. Edmund Callier (1833-1893), późniejszy członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Poznaniu. Sokoli poznańscy posiadali jednolite umundurowanie tzw. „callierówki”, tzn. granatową czamarę. Wzorem był mundur popularnego przywódcy powstania styczniowego płk. Edmunda Calliera, aktywnego sokoła poznańskiego.

 

Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół” zwraca się także do władz oraz ludzi dobrej woli o dokonanie remontu niszczejącego grobowca płk. Mielęckiego.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica