Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie nie wykorzystało ponad 300 mln z Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 wrzesień 2016 00:14

Województwo kujawsko-pomorskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w perspektywie finansowej UE 2007-2013 wykorzystało zaledwie 92% alokowanych środków (najniższy wynik wśród województw). Średnie wykorzystanie funduszy z Regionalnych Programów Operacyjnych dla wszystkich województw wyniosło 97%.

 

Na lata 2007-2013 (w praktyce perspektywa rozliczana była do końca 2015 roku) kujawsko-pomorskie w ramach RPO otrzymało 996 mln euro. Ostatecznie do Komisji Europejskiej nasze województwo wystąpiło jednak o refundację 918,6 mln euro w ramach wydatków certyfikowanych. Wykorzystano zatem z ogólnej alokacji 92%.

 

 

źródło: informacja rządu RP o wykorzystaniu środków z funduszy strukturalnych funduszu spójności

 

Do pełnego wykorzystania alokacji brakuje nam 77 mln euro. W przeliczeniu na dzisiejszy kurs euro=4,3 wychodzi to ponad 300 mln zł.

 

- Widocznie nie było już na co wydać pieniędzy w Toruniu – komentuje ironicznie te dane radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

 

- Gdybyśmy mieli marszałka, który myśli w kategoriach interesu całego województwa, to zapewne ten procent byłby większy. Nasz marszałek patrzy jednak tylko na interes części regionu, stąd też wypadamy tak nisko – dodaje radny Andrzej Walkowiak.

 

Poziom niewykorzystania funduszy może być jednak większy. Powyższy fragment tabeli obrazuje sytuację na dzień 31 maja i wskazuje, że Komisja Europejska do tej pory zrefundowała wnioski o wartości 860,6 mln euro dla województwa kujawsko-pomorskiego, czyli nie na wszystkie wydatki certyfikowane zgłoszone do refundacji przez KE. Jak czytamy jednak w wyjaśnieniu do tabeli, dane w tej rubryce mogą ulec zmianie, bowiem dane do Ministerstwa Rozwoju docierają z opóźnieniem.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: