Jesteś tutaj: Home

Rząd przeznaczy więcej pieniędzy na drogi lokalne w naszym województwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 07 wrzesień 2016 19:00

Do 15 września wojewoda przyjmuje wnioski od samorządów o dofinansowanie przebudowy dróg lokalnych z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury. W roku 2017 planuje się przeznaczyć na ten cel ponad 61 mln zł, czyli o 25% więcej niż w roku bieżącym. Zmieniły się jednak kryteria oceny wniosków – procedura ma być bardziej transparentna i premiować w większym stopniu biedniejsze samorządy, które do tej pory w tego typu programach miały stosunkowo małe szansę.

Jak wyjaśniał dzisiaj wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – dokładnie planuje się przeznaczyć w roku 2017 61 mln i 75 tys. zł, zaś w latach kolejnych blisko 67 mln zł.

 

- Resort infrastruktury i budownictwa w ostatnich miesiącach prowadził monitoring procesów dotyczących przedmiotowego programu – wyjaśnia Zygmunt Borkowski, który w Urzędzie Wojewódzkim odpowiada za infrastrukturę i rozwój – Powołano grupę roboczą ds. lokalnych – dodaje. Celem tej grupy było wypracowanie propozycji zmian w kryteriach – Te zmiany zakładają ograniczenie znaczące uznaniowości przy ocenie wniosków – podkreśla Borkowski.

 

Ze zmian o których mówił Borkowski wspomnieć należy o wyższym punktowaniu remontów, wyższe oceny zyskają również drogi na terenach rolniczych. Dodatkowo bardziej planuje się promować rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego.

 

Lista rankingowa powinna zostać opracowana do końca roku. Pieniądze uruchomione zostaną zaś w roku 2017.