Jesteś tutaj: Home

Komendant Wojewódzki:Podziękowania od pielgrzymów to dla nas wielki kredyt zaufania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 04 sierpień 2016 13:27

W lipcu w województwie kujawsko-pomorskim przebywało ok. 2,5 tys. pielgrzymów, w Bydgoszczy dodatkowo gościło też ok. 1,6 tys. uczestników Mistrzostw Świata U20. Dla policji był to zatem dość wymagający okres – jak ocenia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, organizacyjnie Polska odniosła sukces. Funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiego wspierali również zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

- Było to jedno z trudniejszych wydarzeń na przestrzeni ostatniego 25-lecia i ten egzamin został bardzo dobrze zdany – podsumowuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz – Szczególnie przez wiodącą w zabezpieczeniu formację, jaką jest Policja – dodał.

 

- Brawa od uczestników Światowych Dni Młodzieży tylko podkreślają, że był to sukces – nawiązał wojewoda. do popularnych w internecie filmików, na których pielgrzymi gorącymi brawami dziękują kolumnie policjantów schodzących ze służby.

 

źródło: YouTube

 

- Podziękowania od pielgrzymów to jest dla nas wielki kredyt zaufania, którego nie możemy zmarnować – powiedział Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychalski – Braliśmy udział w zabezpieczeniu szczytu NATO, mieliśmy w Bydgoszczy również lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata i potem Światowe Dni Młodzieży. Był to dla nas trudny okres.

 

Podczas ŚDM nie doszło do poważniejszych incydentów. W naszym województwie były tylko nieliczne przypadki, gdzie potrzebne były drobne interwencje medyczne. Wojewoda dziękował również funkcjonariuszom ABW odpowiedzialnym za przeciwdziałanie terroryzmowi, strażakom oraz Straży Granicznej i Służbie Ochrony Kolei. Osobne podziękowania skierował do personelów regionalnych szpitali, które co prawda nie miały do czynienia z poważniejszymi sytuacjami kryzysowymi, ale jak podkreślał wojewoda – były gotowe na taką ewentualność.

 

O bezpieczeństwo uczestników ŚDM na terenie naszego województwa dbało około 1,2 tys. policjantów. W delegacje do zabezpieczenia wydarzeń w Krakowie i okolicach wysłano natomiast 371 funkcjonariuszy.

 

Wojewoda podziękował wolontariuszom

W naszym województwie trudność przy zabezpieczeniu ŚDM wywoływał fakt, iż według administracji kościelnej na terenie kujawsko-pomorskiego znajduje się aż 7 diecezji. Jak jednak podkreśla Wojewódzki Wydział Zarządzania Kryzysowego współpraca z Kościołem była bardzo dobra i przepływ informacji był szybki.

 

W dużej mierze za organizację pobytu pielgrzymów zagranicznych odpowiadali młodzi wolontariusze, którzy przy tej okazji budowali dobrą wizytówkę naszego kraju – Światowe Dni Młodzieży to sukces organizacyjny Polski – podkreśla Bogdanowicz – Byłem wśród pielgrzymów z różnych części świata i czuli się u nas dobrze. Ogromna to zasługa pracy strony kościelnej i wolontariuszy.