Jesteś tutaj: Home

Przesłanie papieża do młodych podczas Drogi Krzyżowej. Było również o uchodźcach

Napisał  Opublikowano w Regionalne sobota, 30 lipiec 2016 15:10

W piątek, w nawiązaniu do tradycji Wielkiego Piątku, na krakowskich Błoniach odbyła się droga krzyżowa, w której wzięło udział około 800 tys. osób. Papież wzywał młodych, aby poświęcali swoje życie służbie najuboższym. Wystąpienie papieża wpisało się zatem bezpośrednio w obchodzony w Kościele Rok Miłosierdzia.

 - Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili – te słowa Chrystusa, z Ewangelii Świętego Mateusza stały się głównym przesłaniem wystąpienia papieża Franciszka.

 

- Jesteśmy powołani, aby służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie zepchniętej na margines, by dotknąć Jego błogosławionego ciała w człowieku wykluczonym, głodnym, spragnionym, nagim, uwięzionym, chorym, bezrobotnym, prześladowanym, uchodźcy, imigrancie. Tam znajdziemy naszego Boga, tam możemy dotykać Pana – mówił o uczynkach miłosierdzia względem ciała Ojciec Święty.

 

Te słowa cytowało wiele polskich mediów, wręcz wpisując je w spór polityczny w Polsce. Są to ważne słowa, papież Franciszek przemawiał w piątek jednak przede wszystkim do młodych, do ich sumień, do serc. Nie był to przecież wiec polityczny, lecz spotkanie mające pomóc uczestnikom usłyszeć głos Boga. Papież chce przede wszystkim uczulić młodych na miłosierdzie wobec cierpiących.

 

- Dziś ludzkość potrzebuje mężczyzn i kobiet, a szczególnie ludzi młodych, takich jak wy, którzy nie chcą przeżywać swojego życia połowicznie, młodych gotowych poświęcić swoje życie w bezinteresownej służbie braciom najuboższym i najsłabszym, na wzór Chrystusa, który oddał się całkowicie dla naszego zbawienia – mówił w dalszej części Ojciec Święty - Droga Krzyżowa jest jedyną, która zwycięża grzech, zło i śmierć, ponieważ doprowadza do promiennego światła zmartwychwstania Chrystusa, otwierając horyzonty życia nowego i pełnego. Jest to droga nadziei i przyszłości. Kto nią podąża z hojnością i wiarą, daje ludzkości nadzieję i przyszłość. Szczodrze, z hojnością i wiarą. Wtedy siejemy nadzieję. Chciałbym, abyście byli siewcami nadziei.

 

Na zakończenie papież Franciszek poprosił o autorefleksje - Drodzy młodzi, w ów Wielki Piątek wielu uczniów powróciło smutnych do swoich domów, inni woleli pójść do domów na wsi, aby zapomnieć o krzyżu. Pytam was, niech każdy z Was odpowie w ciszy własnego serca: jak dziś wieczorem chcecie powrócić do waszych domów, do waszych miejsc zakwaterowania? Jak chcecie powrócić dziś wieczorem, by spotkać się z samymi sobą? Świat patrzy na nas. Do każdego z was należy odpowiedzieć na wyzwanie tego pytania.