Jesteś tutaj: Home

Jak postępować w przypadku ataku terrorystycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 lipiec 2016 14:16

W ostatnich dniach docierają do nas informacje z krajów zachodnich, na temat ataków terrorystycznych. Co należy wiedzieć, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie, gdy dojdzie do tego typu ataku?

Polskie służby oceniają, iż w Polsce zagrożenie jest znacznie niższe niż w krajach Europy Zachodniej, co związane jest z inną strukturą społeczną. Warto jednak profilaktycznie być przygotowanym na wypadek zagrożenia, szczególnie, że jak pokazuje przykład Niemiec czy Francji, napastnicy nie potrzebują wcale ładunków wybuchowych, aby dokonać morderstw, wystarczy bowiem maczeta lub nóż.

 

Pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego opracowali specjalną aplikację na urządzenia mogilne, która przedstawia cenne wskazówki w sytuacji zagrożenia - informacje jak udzielić pierwszej pomocy oraz zachować się w przypadku zagrożenia terrorystycznego. Więcej o tym jak pobrać aplikację piszemy – Pobierz aplikację mogącą uratować życie.

 

W przypadku zagrożenia terrorystycznego

Gdy dojdzie do zagrożenia z udziałem aktywnego strzelca (osoby lub osób chcących zabić jak największą liczbę osób przy użyciu broni palnej lub innych niebezpiecznych narzędzi jak chociażby maczeta) należy:

1.Spróbować uciec, czyli oddalić się z miejsca zagrożenia. Pomóc w tym również innym.

2.Gdy nie ma możliwości ucieczki, należy znaleźć schronienie, które pozwoli nam przetrwać zagrożenie. Ważne jest również wyciszenie telefonu i innych urządzeń, które mogą zdradzić napastnikom nasze położenie.

3.Jeżeli obok nas znajdą się poszkodowani, tamujmy krwotoki.

4.Ważne przy akcji antyterrorystycznej mogą być nasze obserwacje – jeżeli jest możliwość postarajmy się zapamiętać ilu jest napastników, jaką posiadają broń i ile osób jest rannych. Pozyskane informacje przekazujmy pod numer telefonu 112, wysłać możemy również SMS.

5.W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia, być może konieczne będzie podjęcie decyzji o podjęciu walki, w celu obezwładnienia napastnika.

 

Gdy dojdzie do szturmu jednostki antyterrorystycznej w żadnym wypadku nie biegnijmy w kierunku funkcjonariuszy, nie podejmujemy ucieczki oraz nie wykonujemy innych gwałtownych gestów. Wykonujmy polecenia.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie