Jesteś tutaj: Home

Xi Jinping przyleciał do Polski. Czego możemy spodziewać się z po tej wizycie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 19 czerwiec 2016 21:26

W niedziele wieczorem do Polski przyjechał Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping wraz z małżonką. Oficjalna wizyta głowy chińskiego państwa rozpocznie się w poniedziałek i dotyczyć będzie przede wszystkim większego eksportu polskiej żywności do Państwa Środka oraz współpracy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Podczas tej wizyty ma mieć miejsce również oficjalne otwarcie linii kolejowej Chiny – Europa.

 

Przewodniczący Xi Jinping spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

 

Nowe otwarcie chińskiego rynku żywności to przedze wszystkim szansa dla polskich rolników, którzy są wrażliwi na zmianę koniunktury. Stąd też ważne jest zdobywanie nowych rynków zbytu.

 

- Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro i była mniejsza o ponad 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Widać więc, że Państwo Środka to ważny dla nas partner. Trzeba zrobić wszystko, żeby znikło embargo na polską wieprzowinę i to jest bardzo ważny temat do dyskusji z przedstawicielami tego kraju – ocenia Marcin Wroński, z Instytutu Rozwoju Rolnictwa.

 

Dla Chin ważnym celem geopolitycznym jest Nowy Jedwabny Szlak, który ma usprawnić transport pomiędzy tym krajem z Europą. Wielokrotnie strona chińska podkreślała, że Polska będzie ważnym partnerem tego przedsięwzięcia. W rozmowach z Xi Jinpingiem poruszana będzie kwestia inwestycji infrastrukturalnych związanych z Nowym Jedwabnym Szlakiem, których beneficjentem mógłby być nasz kraj. Jedna z koncepcji zakłada wsparcie chińskiego kapitału przy rewitalizacji Wisły.

 

Podczas wizyty Xi Jinpinga w Polsce ma nastąpić również symboliczne otwarcie linii kolejowej Chiny – Europa, czego dokona pociąg pod marką China Railway Express.