Jesteś tutaj: Home

O bezpieczeństwie na feriach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 14 styczeń 2013 15:53

Rozpoczynają się ferie w naszym województwie, dla uczniów jest to czas wypoczynku. Niestety jest to okres większego ryzyka wystąpienia wypadków, dzisiaj rano na drodze krajowej nr 5 zginął 17-letni rowerzysta.

Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku w szkołach całego regionu policjanci prowadzili akcje profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa i przeciwdziałania innym zagrożeniom jak np. narkotyki. W piątek w świetlicy Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dotyczącego zasad bezpieczeństwa dla uczniów szkół podstawowych. Na konkurs wpłynęło łącznie 195 prac.

 

Działalność profilaktyczna swoją drogą, ale gdy przychodzi do zastosowania jej w praktyce bywa różnie. Często sami lekceważymy z wygody zasady bezpieczeństwa. I niestety, gdy zabraknie po naszej stronie odpowiedzialności, działania profilaktyczne tracą sens.

 

Wracając kiedyś wieczorem z Koronowa przez Bożenkowo w ostatniej chwili zauważyłem rowerzystę, który nie posiadał ani świateł, ani odblasków. Nie dość, że było to złamaniem przepisów za co grozi mandat karny, to było to bardzo nieodpowiedzialne ryzykowanie swoim życiem. Ważne jest jednak także zachowanie kierowców, którzy także często łamią przepisy. Mało kto wie, że odcinek drogowy łączący Bożenkowo z drogą krajową nr 25, jest uznawany także jako międzynarodowa trasa rowerowa R1, z tego powodu w jakimś stopniu jest ona uczęszczana przez rowerzystów. Niestety kierowcy lubią na tym odcinku rozwijać prędkości znacznie przekraczające te dozwolone w przepisach.

 

Dokładne przyczyny dzisiejszego zdarzenia pod Szubinem nie są nam znane. Wiemy, że fiat ducato wyprzedzał inny pojazd dostawczy i doszło do kolizji z rowerzystą. Bardzo prawdopodobne jest zatem, że decyzja o rozpoczęciu wyprzedzania była niewłaściwa. Nie wiemy jednak, czy rowerzysta był widoczny i czy kierujący pojazdem przestrzegał obowiązujących ograniczeń prędkości. Wiemy na pewno jedno, że życia 17-latkowi nikt nie zwróci.

 

Chciałbym także zwrócić uwagę na bardzo kiepski stan infrastruktury rowerowej w powiecie nakielskim. Dwa kółka stają się coraz bardziej popularne, ale samorządy nie są wstanie zapewnić ich posiadaczom należytych warunków bezpiecznej jazdy.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: