Jesteś tutaj: Home

Marszałek otrzymał od koalicji absolutorium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 23 maj 2016 17:41

Głosami koalicji PO – PSL Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa absolutorium za wykonanie budżetu w roku 2015. Mówiąc krótko, radni uznali, że organ wykonawczy jakim jest Zarząd Województwa, właściwie realizował politykę finansową.

Zarząd Województwa chwali się, że udało się osiągnąć lepsze wyniki niż planowano w grudniu 2014 roku, gdy budżet na rok 2015 był przyjmowany. Wówczas przewidziano, że rok budżetowy zakończy się deficytem na poziomie 15 mln zł. W praktyce dzięki szybszemu wzrostowi dochodów od wydatków, udało się wypracować nadwyżkę budżetową w wysokości ponad 4 mln zł.

 

Opozycja uważa, że przyczyną takich wskaźników było przede wszystkim przesunięcie środków niewydanych w roku 2014 na projekty inwestycyjne, które zostały po prostu rozliczone po terminie. Reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość radny Michał Krzemkowski wskazał dodatkowo, że wpływy z podatku CIT były niższe niż planowano, co wskazuje, że ożywienia gospodarczego w województwie nie było.

 

-Radni Prawa i Sprawiedliwości doceniają uzyskanie pewnych oszczędności w trakcie zeszłego roku budżetowego, zwłaszcza w ramach realizacji przetargów w projektach unijnych, doceniamy także sprawność w gospodarowaniu mieniem wojewódzkim, jednakże zbyt wiele widzimy w realizacji zeszłorocznego budżetu mankamentów, niezrealizowanych, choć zaplanowanych, przedsięwzięć, nietrafionych szacunków – ocenił Krzemkowski. W związku z dużą rozbieżnością wobec zaplanowanego i wykonanego budżetu, radni PiS głosowali przeciwko udzieleniu absolutorium. Również przeciwny był radny niezależny Roman Jasiakiewicz.

 

Dochody województwa w roku 2015 wyniosły 962,9 mln zł, przy pierwotnym planie 888,5 mln. Wydatki wyniosły 958,7 mln, przy pierwotnym planie 903,5 mln zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022