Jesteś tutaj: Home

Złotowski pyta Komisję Europejską o linie nr 356

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 21 kwiecień 2016 11:53

W przyjętym 16 grudnia 2014 roku przez Komisję Europejską Regionalnym Programie Operacyjnym zapisano rewitalizację linii kolejowej nr 356 na kujawsko-pomorskim odcinku. Działania Zarządu Województwa idą jednak w kierunku, aby tej inwestycji z RPO nie zrealizować, dlatego też interwencje w Komisji Europejskiej podejmuje europoseł Kosma Złotowski.

Zanim Bruksela zaakceptowała Regionalny Program Operacyjny prowadzone były długie negocjacje, podczas których organizacje społeczne oraz samorządowcy z zachodniej części województwa zabiegały o zapisanie rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – granica województwa.

 

Kosma Złotowski / Fot: European Union

 

Opracowany przez Zarząd Województwa Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej oraz publiczne wypowiedzi marszałka Piotra Całbeckiego świadczą, że ten plan z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie zrealizowany.

 

Z tego też powodu europoseł Kosma Złotowski zwrócił się do Komisji Europejskiej z interpelacją, w której pyta czy UE będzie próbowała wyegzekwować zapisy RPO, w których zakłada się rewitalizację linii kolejowej nr 356.

 

W sobotę do Szubina dojechał z Bydgoszczy pociąg specjalny zorganizowany przez Turystykę Kolejową TurKol.pl