Jesteś tutaj: Home

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 kwiecień 2017 09:19
Ostatnia Wieczerza według Simona Ushakova Ostatnia Wieczerza według Simona Ushakova

W kościele katolickim rozpoczyna się najważniejszy okres liturgiczny roku. Dzisiaj w Wielki Czwartek obchodzona jest pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu kapłaństwa i eucharystii oraz ostatniej wieczerzy, po której został schwytany i nastąpiła jego śmierć krzyżowa.

 

Triduum Paschalne rozpocznie się się wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej, która sprawowana będzie w parafialnych świątyniach, na pamiątkę ostatniej wieczerzy podczas której Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa.

 

Jak zapisali ten moment ewangeliści Jezus Chrystus po wieczerzy rzekł - Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane.

 

Kościół dokonuje tego dnia, w najbardziej uroczysty sposób, odnowienia tajemnicy Ostatniej Wieczerzy. Było to życzeniem naszego Pana, gdy ustanawiał Najświętszy Sakrament: „to czyńcie na moją pamiątkę”. Słowa te zostały zapisane w Ewangelii św. Łukasza, jak i we wszystkich tekstach liturgicznych – pisze Michał Jędryka na portalu katolicka.bydgoszcz.pl - Dlatego Msza Święta Wielkiego Czwartku jest jedną z najbardziej uroczystych celebracji roku liturgicznego. Szaty liturgiczne Mszy Wieczerzy Pańskiej są białe. Dekoracja ołtarza i świątyni wyraża radość. Można również zasłony na wizerunku krzyża wymienić tego dnia na białe. Przy dźwięku dzwonów śpiewamy hymn Gloria in excelsis Deo. Ale Kościół nie zapomina, że radość ta niejako pozostaje w cieniu zbliżającej się Męki Pańskiej. Zaraz po tym hymnie dzwony i organy umilkną i milczeć będą długie dwa dni, aż do owej nocy Zmartwychwstania.

 

W Wielki Czwartek biskupi diecezjalni odprawiają w katedrach również Msze krzyżma dla kapłanów, podczas której poświęcone zostają oleje, które kapłani wykorzystują w parafiach do uczelnia sakramentów wiernych. Msza ta nie jest jednak częścią Triduum Paschalnego.

 

Jutro obchodzić będziemy Wielki Piątek, na pamiątkę śmierci Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie będą oprawione msze święte, wierni zbiorą się jednak na Liturgii Męki Pańskiej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: