Jesteś tutaj: Home

Dla marszałka niesprawiedliwy podział środków unijnych to wina sposobu liczenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 10 marzec 2016 15:24

Odbywający się dzisiaj Konwent ustalił porządek obrad poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji Sejmiku, która odbędzie się we Włocławku. Zarząd Województwa chce, aby radni na tym posiedzeniu przyjęli stanowisko do Ministra Rozwoju, w sprawie zmiany metrologii liczenia podziału środków unijnych. Od bydgoskich radnych wojewódzkich słyszymy, iż marszałek chce zarzuty dotyczące niesprawiedliwego podziału funduszy pomiędzy powiaty i gminy, zrzucić na złą metrologię.

 

Zarząd Województwa w zaproponowanym radnym stanowisku negatywnie ocenia algorytm podziału środków oparty na proporcjonalnym podziale pomiędzy jednostki administracyjne, który był wykorzystywany w perspektywie finansowej 2007-2013 i ma być kontynuowany w perspektywie 2014-2020. Sugeruje się zatem Ministerstwu Rozwoju zmianę tego algorytmu.

 

Według danych zgromadzonych centralnym systemie teleinformatycznym, przy podziale funduszy unijnych w perspektywie 2007-2013 najwięcej środków uzyskał Toruń oraz powiat grudziądzki. Było to też przyczyną ataków na politykę marszałka z Bydgoszczy, Inowrocławia i Włocławka. Jak można wywnioskować z lektury zaproponowanego stanowiska, przyczyną tak wysokiej dotacji na mieszkańca Torunia, miał być sam fakt zlokalizowania w tym mieście Urzędu Marszałkowskiego.

 

Można zatem się spodziewać, iż w poniedziałek marszałek Piotr Całbecki będzie bronił swojej polityki przy podziale funduszy unijnych, próbując budować wizerunek, iż wszystko odbywało się sprawiedliwie, a winny był tylko sposób liczenia pozyskanej dotacji na mieszkańca.