Jesteś tutaj: Home

Posłanka pyta dlaczego pieniądze unijne nie są dzielone po równo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 styczeń 2013 23:04

Posłanka SLD Anna Bańkowska wystosowała do Minister Rozwoju Regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej interpelacje, w której pyta o podział środków unijnych pomiędzy w województwie kujawsko-pomorskim.

Z informacji opublikowanych w Krajowym Systemie Informatycznym (KSI SIMIK 07-13), który został zaprojektowany m.in. na potrzeby informowania opinii publicznej o miejscach i kwotach alokowania funduszy unijnych, wynika, że dysproporcje w podziale środków w kujawsko-pomorskim są ogromne – czytamy w interpelacji - Największym beneficjentem środków unijnych w regionie jest miasto Toruń, które pozyskało blisko 1,4 mld zł, czyli 6 614 zł na mieszkańca. Tymczasem, niemal dwukrotnie większa pod względem liczby mieszkańców Bydgoszcz, według danych, pozyskała 938 mln zł - zaledwie ok. 2 624 zł na osobę. W zestawieniu znajduje się także kwota ponad 1,8 mld zł, która nie została przypisana do żadnego z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego, zatem utrudnia dokonanie jednoznacznych porównań.

 

Posłanka zauważa także niejasny podział środków w ramach programu ,,Infrastruktura i Środowiska”, który ma być jeszcze bardziej niekorzystny dla zachodniej części województwa.

 

W momencie, gdy minister udzieli odpowiedzi, natychmiast ją opublikujemy na Portalu Kujawskim.