Jesteś tutaj: Home

Apelują o wywieszenie flag we wtorek 1 marca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 luty 2016 17:03

Tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dlatego też wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z bydgoską delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej, apelują do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, o wywieszenie flag narodowych, jako hołdu dla żołnierzy podziemia niepodległościowego.

- Już dzisiaj apeluje o solidarność z tym dniem i wywieszenie flag – zaapelował na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, doradca wojewody, Jacek Tarczewski, co poparł w swojej wypowiedzi jego szef.

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 roku. Sejm przyjął stosowną uchwałę z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Dzień 1 marca nawiązuje do wydarzeń z 1951 roku, gdy w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach VI Zarządu Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”, którzy byli ostatnimi koordynatorami tego zrzeszenia.

 

Termin Żołnierze Wyklęci odnosi się do tych wojskowych, którzy nie zaakceptowali podległości Polski wobec Moskwy i po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęli walkę z nowym, sowieckim, okupantem. Przez dziesiątki lat propaganda przedstawiała ich jako zwykłych bandytów i morderców, stąd też termin ,,wyklęci”. Dopiero po 1989 roku zaczęto stopniowo przywracać im cześć. Bieżący rok wydaje się pod względem promocji pamięci o ,,wyklętych” przełomowy.

 

Więcej o bydgoskich obchodach Tak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała.