Jesteś tutaj: Home

Bydgoski europoseł pyta o sytuację kierowców w Calais

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 08 styczeń 2016 22:35

Dość poważne problemy z nielegalnymi imigrantami mają kierowcy ciężarówek udający się na Wyspy Brytyjskie przez Kanał La Manche. Problem ten dotyka zatem kierowców z całego kontynentu, w tym Polaków, którzy stanowią dość duży procent w tej grupie zawodowej.

 

Calais jest miastem portowym we Francji, przez które przejeżdżają ciężarówki udające się do Wielkiej Brytanii. W internecie pojawia się wiele nagrań, które pokazują, iż w Calais kierowcy są właściwie bez żadnej ochrony. Nielegalni imigranci wdzierają się na pokłady ciężarówek, chcąc w ten sposób przedostać się do Anglii. Brytyjczycy z tego powodu zaostrzyli prawo, które karze kierowców przewożących nielegalnych imigrantów wysoką grzywną oraz firmy przewozowe. Kierowcy przewożą przybyszów z Afryki często nieświadomie.

 

Nagranie umieszczone w serwisie Youtube:

 

 

W tej sprawie interweniuje europoseł Kosma Złotowski, który w swojej interpelacji oczekuje podjęcia działań - Skutkiem tego stanu rzeczy są również duże straty materialne, jakie w wyniku kradzieży dokonywanych przez nielegalnych imigrantów ponoszą firmy transportowe, także z Polski. Pomimo kolejnych prób zatrzymywania jadących samochodów przez imigrantów i nasilania się aktów agresji wobec kierowców miejscowe służby bezpieczeństwa pozostają bezradne, a sytuacja firm przewozowych staje się coraz trudniejsza.

 

W interpelacji Złotowskiego czytamy również - Sytuacja, z którą mamy do czynienia na północy Francji to tylko część większego zjawiska, jakim jest porażka UE wobec kryzysu imigracyjnego i rosnący poziom agresji nielegalnych imigrantów. Nie możemy tolerować sytuacji, w której życie kierowców wykonujących swoją pracę jest zagrożone, a strategiczny europejski węzeł komunikacyjny nie jest należycie zabezpieczony. KE powinna zająć w tej sprawie jasne stanowisko i wszystkimi możliwymi środkami wesprzeć władze francuskie w rozwiązaniu tego problemu.

 

Poseł do Parlamentu Europejskiego pyta Komisję Europejską, w jaki sposób chce sobie poradzić z tym niekorzystnym zjawiskiem.