Jesteś tutaj: Home

Pamiętajmy o obowiązkach wobec Polski. Idźmy na wybory

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 24 październik 2015 23:07

W niedziele 25 października będziemy wybierać skład Sejmu i Senatu w wyborach bezpośrednich. Odpowiedzialność za losy kraju tego dnia będzie w naszych rękach jako suwerenna. Decydować będziemy także o przyszłości regionu.

26 stycznia 1919 roku w Polsce odbyły się pierwsze wybory powszechne, w kraju co dopiero odzyskał niepodległość. Organizacyjnie było znacznie trudniej niż dzisiaj, nie było tylu lokalów wyborczych, stąd też zagłosowanie niekiedy oznaczało wyrzeczenie. Frekwencja wówczas wyniosła w zależności od okręgu od 70 do 90%. Naród polski czuł bowiem odpowiedzialność za losy swojego kraju.

 

Dzisiaj o takiej frekwencji możemy tylko pomarzyć. Apeluje zatem do czytelników Portalu Kujawskiego o pójście do urn i oddanie głosu wedle naszych predyspozycji politycznych, w zgodzie z naszymi sumieniami.

 

,,Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” - zapisano niegdyś w Konstytucji 3 Maja. Niech wybrany 25 października Sejm i Senat, w jak największym stopniu odzwierciedla wolę narodu polskiego.

 

Na koniec sprostuję, że w dniu 26 stycznia 1919 roku na Kujawach wybory się nie odbywały, gdyż te ziemie były wstanie wojny, trwało wówczas Powstanie Wielkopolskie. Wybory uzupełniające dla Kujaw i Wielkopolski zarządzono na 1 czerwca 1919 roku.