Jesteś tutaj: Home

Platforma ePUAP2 w służbie wyborom

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 14 październik 2015 20:05

25 października przez internet co prawda nie oddamy głosu, ale dzięki usługom informatycznym będziemy mogli za pomocą domowego komputera dopisać się do rejestru wyborców w danej gminie lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem naszego stałego pobytu.

Zdarzyć się może, że w niedzielę 25 października będziemy przebywać poza miejscem naszego zamieszkania, nie musi to jednak oznaczać utratę naszego prawa do głosowania. W przypadku, gdy zmieniliśmy miejsce zamieszkania, powinniśmy złożyć do gminy wniosek o dopisanie do rejestru wyborców. Ta czynność powinna zostać wykonana do 20 października.

 

Natomiast jeżeli planujemy krótki wyjazd i akurat w dniu wyborów będziemy przebywać poza naszym miejscem zamieszkania, powinniśmy do 23 października, w gminie którą zamieszkujemy, wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim dokumentów będziemy mogli udać się 25 października do wybranej Obwodowej Komisji Wyborcze, a po weryfikacji oddać głos.

 

Obie te usługi oferuje platforma ePUAP2 bez wychodzenia z domu. Musimy posiadać jednak wcześniej zweryfikowany profil zaufany. Dokonać tego możemy natomiast w Urzędzie Wojewódzkim lub w niektórych placówkach Poczty Polskiej. W Bydgoszczy taką usługę oferuje placówka mieszcząca się na Błoniu przy ulicy Broniewskiego 8. Profil zaufany ePUAP2 posiadać warto także z tego powodu, aby móc korzystać z innych usług e-administracji. Weryfikacja profilu trwa zaledwie kilka minut, pracownicy poczty oferują także pomoc przy założeniu konta ePUAP2, w przypadku gdy nie jesteśmy biegli w technologiach internetowych.