Jesteś tutaj: Home

To już jest koniec

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 09 październik 2015 15:21

VII kadencja Sejmu Rzeczypospolitej jest już historią. Na chwilę przed godziną 12:00. Historycznego zamknięcia 102 posiedzenia VII kadencji dokonał wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak z PSL. Przed nami dwa tygodnie zapewne gorącej kampanii wyborczej, po której 25 października wybierzemy skład parlamentu w VIII kadencji.

Podczas piątkowych głosowań posłowie odbyli szereg głosowań, w tym nad budzącą duże emocje w kujawsko-pomorskim ustawie o związkach metropolitarnych.

 

- Po raz ostatni siadamy wspólnie na tej sali w tej kadencji. Przed nami jeszcze kilkadziesiąt głosowań. Chciałam wszystkim posłom bardzo serdecznie podziękować za współpracę – mówiła o godzinie 9:05 marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska rozpoczynając obrady, by o godzinie 10:25, po zakończeniu głosowań życzyć - Życzę wszystkim państwu bardzo udanej kampanii wyborczej, abyśmy wszyscy spotkali się w następnej kadencji w Sejmie.

 

Przez kolejną godzinę zainteresowani posłowie wygłosili jeszcze swoje oświadczenia, w których głównie dziękowali sobie wzajemnie za ostatnią kadencję. Kilka słów postanowił wygłosić z mównicy sejmowej także poseł Piotr Król - Chciałbym wyrazić wdzięczność mieszkańcom Bydgoszczy, Ziemi Bydgoskiej, którzy swoimi głosami w 2011 roku zdecydowali, że mogłem ich tutaj reprezentować. Nie wiem, czy wrócę na tę salę, ale wiem jedno – bycie posłem na Sejm Rzeczypospolitej, ale możliwość reprezentowania mieszkańców Ziemi Bydgoskiej było dla mnie ogromnym zaszczytem.

 

Reprezentacja okręgu bydgoskiego liczyła 12 posłów. Dziesięciu ubiega się w najbliższych wyborach o reelekcję. W VIII kadencji nie zobaczymy natomiast:

- Anny Bańkowskiej, która zdecydowała się przejść na polityczną emeryturę, po reprezentowaniu Ziemi Bydgoskiej w Sejmie od 1989 roku (z krótką przerwą w latach 2005-2007).

- Radosława Sikorskiego, który w tej kadencji był jednym z ważniejszych polityków w Polsce. Do września ubiegłego roku pełnił on funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, następnie do czerwca br. był marszałkiem Sejmu.

 

W sumie Sejm obradował w VII kadencji przez 287 dni. Uchwalono ponad 750 ustaw. Posłowie złożyli łącznie ok. 35 tys. interpelacji

 

Okręg bydgoski reprezentowało w latach 2011 – 2015 łącznie 14 posłów:

Anna Bańkowska (SLD)

Teresa Piotrowska (PO)

Iwona Kozłowska (PO)

Jarosław Katulski (PO) – zrzekł się mandatu w grudniu po wyborze do Sejmiku Województwa

Grażyna Ciemniak (PO) – objęła mandat w grudniu w miejsce Jarosława Katulskiego

Tomasz Latos (PiS)

Kosma Złotowski (PiS) – jego mandat wygasł w maju 2014 r. po wyborze do Parlamentu Europejskiego

Piotr Król (PiS) – objął mandat w czerwcu 2014 r. w miejsce Kosmy Złotowskiego

Bartosz Kownacki (PiS)

Radosław Sikorski (PO)

Paweł Olszewski (PO)

Krzysztof Brejza (PO)

Łukasz Krupa