Jesteś tutaj: Home

Czy Sejm odrzuci metropolitarną poprawkę Senatu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 04 październik 2015 20:20

W ubiegłym tygodniu Senat zdecydował, że związki metropolitarne będą mogły obszary liczące przynajmniej 350 tys. mieszkańców, a nie jak wcześniej planowano 500 tys. Otwiera to Toruniowi teoretyczną drogą do swojej metropolii, ale ta poprawka ma znaczenie także dla Białegostoku, Lublina i Kielc.

Pod koniec tygodnia rozpocznie się ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji, najprawdopodobniej w jego programie znajdą się poprawki Senatu. Na chwilę obecną nie jest znane oficjalne stanowisko rządu w sprawie tych poprawek. Inicjatorzy ustawy metropolitarnej mogą jednak wnioskować o ich odrzucenie, gdyż przewracają one porządek w ustawie wypracowanej przez Sejm.

 

Może zabraknąć jednak większości dla odrzucenia poprawek Senatu. Bardzo jest prawdopodobne, że zostaną one poparte przez PiS, gdyż główni beneficjenci senackich poprawek to ściana wschodnia – Kielce, Białystok i Lublin. Być może w podobny tok rozumowania pójdzie PSL lub SLD. Głosowanie przeciwko tej poprawce może być bowiem źle odebrane przez społeczności tych miast przed wyborami.

 

Głosowań nad poprawkami senackimi w Sejmie spodziewać się możemy w piątek.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie