Jesteś tutaj: Home

MiR: Samorząd Województwa nie postrzega linii kolejowej nr 356 jako priorytetu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 30 wrzesień 2015 00:14

Dość emocjonująco wyglądała w poniedziałek dyskusja na Sejmiku na tematy związane z inwestycjami kolejowymi. Bydgoscy radni zarzucali marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu, że marginalizuje zachodnią część województwa i nie chce zrewitalizować linii kolejowej nr 356. Całbecki natomiast stwierdził, że inwestycje blokuje PKP i resort infrastruktury. Ministerstwo nie zgadza się jednak z tą opinią.

W poniedziałek radni Roman Jasiakiewicz i Andrzej Walkowiak zarzucali marszałkowi, że dyskryminuje region bydgoski i domagali się uznania rewitalizacji linii kolejowej nr 356 w kierunku Szubina i Kcyni za zadanie priorytetowe z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

- To larum które niektórzy radni podnoszą, dotyczące 356, to nie ten adres. PLK nie ma siedziby w Toruniu, ani w Bydgoszczy, tylko w Warszawie – odpowiedział radnym marszałek Piotr Całbecki. Dopytywany przez radnego Walkowiaka przyznał -  Takie przerzucanie na samorządy najróżniejszych inwestycji nie jest niczym nowym. W takim razie chciałbym zapytać publicznie pana ministra, jakie pieniądze przeznaczył na rewitalizacje tej drogi, aby w ogóle przywrócić ją do użytkowania. Bardzo chętnie spotkałbym się z panem ministrem w tej sprawie, po to, żeby ją wyjaśnić. Tak samo mogę odpisać do pana ministra i muszę, żeby swoimi 40 mld zł na inwestycje kolejowe w najbliższym czasie, znalazła się tak drobna, a ważna dla naszego regionu inwestycja.

 

Szerzej o poniedziałkowej dyskusji na SejmikuCałbecki wyremontowałby linie nr 356, ale chce tego PKP

 

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa informuje nas natomiast, że to władze województwa kujawsko-pomorskiego zdecydowały o tym, że ta inwestycja nie została ujęta w Kontrakcie Terytorialnym, w przeciwieństwie do województwa wielkopolskiego, które inwestuje w swój odcinek linii nr 356 - Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec - Gołańcz - granica województwa jest projektem wskazanym przez samorząd województwa wielkopolskiego do realizacji w ramach RPO i ujętym w Kontrakcie Terytorialnym tego województwa. Stąd też projekt ten kończy się na granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Natomiast odcinek położony na terenie woj. kujawsko – pomorskiego nie jest postrzegany jako priorytetowy przez samorząd województwa kujawsko - pomorskiego i nie został ujęty w Kontrakcie Terytorialnym.

 

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje nas, że lista inwestycji kolejowych nie jest zamknięta, ale konieczne będzie dogadanie się Samorządu Województwa z PKP PLK - Lista projektów RPO umieszczonych w Krajowym Programie Kolejowym do 2023 r. (KPK) nie jest zbiorem zamkniętym. W przypadku pojawienia się możliwości finansowania dodatkowych projektów ze środków RPO, bądź powstania oszczędności na projektach ujętych w KPK, będzie możliwość wprowadzenia dodatkowych zadań do Programu. Ze względu jednak na to, że projekty finansowane będą ze środków RPO, którymi dysponują władze wojewódzkie, typowanie projektów i kolejność ich realizacji musi być przedmiotem konsensusu pomiędzy władzami miejscowymi a PKP PLK S.A., będącej beneficjentem projektów – wyjaśnia Popa.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica