Jesteś tutaj: Home

Podsumowujemy intensywny tydzień

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 26 wrzesień 2015 13:12

W ostatnim tygodniu miało miejsce dość dużo ważnych wydarzeń, które dotyczyły naszego regionu. Z punktu widzenia redakcyjnego był to dość ciężki tydzień, ale także i czytelnikowi mogły uciec istotne kwestie. Dlatego też przygotowaliśmy podsumowanie najistotniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia.

Pomijamy w nim kwestie związane z kampanią wyborczą oraz kryzysem migracyjnym. W ostatnim tygodniu obradowały bowiem samorządy – inowrocławski i bydgoski, na których poruszane były dość istotne dla wspólnot samorządowych kwestie. Na koniec tygodnia mieliśmy też dość duże emocje związane z głosowaniem w Sejmie ustawy o związkach metropolitarnych.

 

Inowrocław:

We wtorek obradowała Rada Miejska Inowrocławia. Jeden z punktów zakładała przyjęcie przez radnych zmiany statutu Kujawskiego Centrum Kultury, co oznaczałoby zalegalizowanie prowadzenia przez tę instytucję portalu informacyjnego, co wydaje się sprzeczne z zasadami zachodniej demokracji. Prezydent Ryszard Brejza zdecydował się jednak wycofać ten wniosek – więcej.

 

Mieszkańców Inowrocławia interesowała także sprawa wygaszenia mandatów Lidii Stolarskiej i Jarosławowi Kopciowi, którzy mieli niezgodnie z prawem łączyć funkcję radnego i ławnika. Rada Miejska stanęła jednak w ich obronie - więcej.

 

Bydgoszcz:

W przypadku obrad Rady Miasta Bydgoszczy najwięcej emocji budził obywatelski projekt uchwały, która zobowiązuje prezydenta Rafała Bruskiego do przeznaczenia w roku 2016 przynajmniej 35 mln zł na budowę dróg osiedlowych. Inicjatywa ta była przedmiotem wielu zawirowań na środowej sesji, ale ostatecznie została przyjęta - więcej.

 

W  środę odbyła się też uroczysta sesja Rady Miata, na której godność honorowego obywatela uzyskała zasłużona Eleonora Harendarska. Polecamy relacje z tej wyjątkowej uroczystości - wiecej.

 

Rada Miasta skierowała w środę także do Komisji Rewizyjnej skargę na prezydenta Bydgoszczy, którą pod koniec marca złożył przewodnicząćy Rady Miejskiej Solca Kujawskiego. Było to naprawienie złamania prawa przez radnych w czerwcu - więcej.

 

Ponadto Rada Miasta Bydgoszczy wyraziła zgodę na wejście miasta w skład Lokalnej Grupy Działania Dwie Rzeki (więcej o tej inicjatywie) oraz uchwaliła na wniosek prezydenta Bruskiego bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla wszystkich mieszkańców w dniu 1 listopada.

 

Istotne:

Radny województwa Andrzej Walkowiak uważa, że to były minister Stanisław Gawłowski przyblokował Zarząd Dorzecza Wisły, którego siedziba miała mieścić się w Bydgoszczy - wiecej.

 

W czwartek radnym wojewódzkim Zarząd Województwa przedstawił Kujawsko-Pomorski Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej, który zakłada planowane inwestycje drogowe i kolejowej z Regionalengo Programu Operacyjnego. Wynika z niego, że inwestycje będą się toczyć głównie w okolicy Torunia i Grudziądza i omijać region bydgoski - więcej.

 

Metropolia:

W czwartek poseł Antoni Mężydło z Torunia złożył poprawkę do ustawy o związkach metropolitarnych, aby odgórnie narzucić utworzenie metropolii bydgosko-toruńskiej - wiecej.  Uzyskał poparcie komisji sejmowych - więcej.  Podczas piątkowych głosowań jego poprawka została jednak odrzucona, czyli Bydgoszcz nie będzie zobowiązana na chwilę obecną do tworzenia metropolii z Toruniem - więcej.

 

Ustawa o związkach metropolitarnych musi uzyskać jeszcze akceptację Senatu.

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica