Jesteś tutaj: Home

Rząd uruchamia pomoc dla rolników

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 wrzesień 2015 20:24

488 mln zł rząd przygotował na pomoc dla rolników, których dotknęła susza. Ta klęska żywiołowa w sposób szczególny uderzyła w rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. O pomoc wnioskować można do końca września.

Stosowne regulacje prawne rząd zamierza przyjąć jeszcze w tym tygodniu, zapewnia minister rolnictwa Marek Sawicki. Rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w wysokości 800 zł do hektara, ale pod warunkiem, że byli ubezpieczeni przynajmniej od jednego ryzyka pogodowego. Taki wymóg stawia bowiem Unia Europejska. W przeciwnym przypadku ta pomoc wynosić będzie około 400 zł od hektara.

 

Poszkodowani gospodarze będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty oraz ułatwienia w spłacie zobowiązań wobec KRUS. Ministerstwo Finansów zapewnia także, że szybciej rolnicy otrzymają unijne dopłaty.

 

Ważnym warunkiem uzyskania pomocy będzie jednak posiadanie protokołów strat sporządzonych przy udziale administracji samorządowej. Zjawisko suszy w kujawsko-pomorskim potwierdzono już w pierwszej połowie czerwca, dlatego wojewoda wraz z organizacjami rolniczymi zachęcała poszkodowanych do zgłaszania swoich strat, w celu przygotowania się od strony formalnej do uzyskania pomocy.

 

17 mln zł z przygotowywanej przez rząd kwoty trafi też do plantatorów, którzy z powodu suszy będą mieli problemy z pozyskaniem materiału siewnego.