Jesteś tutaj: Home

Zróbcie coś w końcu z tym wojewódzkim BIP

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 18 sierpień 2015 20:14

Wprowadzenie dostępnego w internecie Biuletynu Informacji Publicznej było ważnym krokiem w kierunku zwiększenia transparentności funkcjonowania administracji publicznej. Obywatel nie musi bowiem występować z wnioskiem o udostępnienie każdego dokumentu w trybie dostępu do informacji publicznej, gdyż te najważniejsze dostępne powinny być dzięki kilku kliknięciom w internecie. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu czas jakby jednak stał cały czas w miejscu.

 

W najbliższy poniedziałek odbędzie się sesja Sejmiku, zostało do niej zatem mniej niż tydzień, nie sposób znaleźć jednak taką informację w BIP, a tym bardziej można pomarzyć o poznaniu porządku obrad. Patrząc chociażby na BIP Miasta Bydgoszczy, można odczuć, że mentalnie Urząd Marszałkowski funkcjonuje w innej epoce. Zważając na dotychczasową praktykę, spodziewam się informacji o sesji dopiero w czwartek lub w piątek, w rezultacie jednak, będzie mało czasu, na zapoznanie się z treścią uchwał, a jeszcze mniej na podjęcie jakich działań.

 

Dlaczego jest to tak ważne? Z informacji jakie uzyskałem od radnych wojewódzkich, którzy porządek powinni zgodnie z prawem na 7 dni przed poznać, w porządku obrad będzie przyjęcie kolejnych uchwał krajobrazowych, jedna z nich ma dotyczyć Bydgoszczy. Nie będzie to pierwsza uchwała tego typu dotycząca największego miasta województwa, poprzednie zostały kilka tygodni temu negatywnie zaopiniowane przez Radę Miasta Bydgoszczy. Wydaje się zatem zasadnym, aby tuż przed sesją z projektem uchwały mógł się zapoznać bydgoski ratusz i wyrazić jakąś opinie. Jak się jednak dowiaduje, do chwili obecnej ten projekt nie jest w swojej treści znany nawet radnym wojewódzkim.

 

Z rejestru zarządzeń nic nie wynika

W Biuletynie Informacji Publicznej województwa kujawsko-pomorskiego prowadzony jest rejestr zarządzeń marszałka oraz Zarządu Województwa. Z punktu widzenia stanowienia prawa lokalnego, takich rejestr jest rzeczą ważną. Niestety za dużo z niego się nie dowiemy, gdyż często najważniejsze informacje dotyczące zarządzeń zawarte są w załącznikach, a tych Urząd Marszałkowski w Toruniu nie raczy publikować.

 

Dla przykładu 5 sierpnia Zarząd Województwa przyjął uchwałę w sprawie kosztów dotyczących zadania ,,Przebudowa ciągów dróg wojewódzkich”. Dowiadujemy się z niej, że zestawienie zbiorcze stanowi załącznik do tego zarządzenia. Z racji niepublikowania załączników w BIP, nie poznamy już jednak szczegółów kosztowych. Pozostaje nam zatem tylko wystąpienie o informację publiczną na piśmie i czekanie, aż łaskawie Urząd Marszałkowski zdecyduje się przysłać taką informację.

 

Na taki sposób funkcjonowania BIP skarży się wielu samorządowców z województwa.