Jesteś tutaj: Home

W końcu Polacy poznają Czochralskiego (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 07 grudzień 2012 20:22

Praojciec elektroniki, urodzony w Kcyni Jan Czochralski został decyzją Sejmu ustanowiony w piątek patronem roku 2013. Posłanka SLD Anna Bańkowska wyraża nadzieje, że pozwoli to Polakom na bliższe poznanie jego sylwetki.

 

 

Bardzo się cieszę, że Sejm pozytywnie ocenił postać Jana Czochralskiego – powiedziała w rozmowie z nami posłanka Anna Bańkowska, która rekomendowała w debacie tę kandydaturę. W Polsce w przeciwieństwie do świata nie jest on zbyt znaną osobistością. Mimo, że jako Polacy powinniśmy być z niego dumni. Ustanowienie roku jego imieniem pozwoli bardziej rozpowszechnić wiedzę o tej postaci.

 

Jak mówiła występująca w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu posłanka PO Marzena Kidawa-Błońska, Jan Czochralski jest jednym z trzech najbardziej znanych polskich naukowców na świecie (po za Kopernikiem i Skłodowską-Curie).

 

Z tej decyzji parlamentu najbardziej cieszy się jednak Kcynia, gdzie Jan Czochralski się urodził i zmarł Jan Czochralski. Po II wojnie światowej był prześladowany przez władze komunistyczne i wydalony ze środowiska naukowego. Dopiero w 2011 Politechnika Warszawska uznała jego rehabilitacje.

 

Szerzej o tej postaci - www.portalkujawski.pl/index.php/nakielski/item/695-jan-czochralski-patronem-roku-2013