Jesteś tutaj: Home

Tragiczny weekend nad wodą

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 06 lipiec 2015 17:26

Cztery ofiary śmiertelne – to bilans sobotniego i niedzielnego wypoczynku nad wodą w województwie kujawsko-pomorskim. Zdaniem policjantów główną winne ponosi brawura, lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa, niekiedy dochodzi do tego też alkohol.

Wysokie temperatury w weekend sprawiły, że tysiące mieszkańców kujawsko-pomorskiego wypoczywało nad wodą. Niestety szczególnie w niedziele, bilans ofiar śmiertelny okazał się bardzo tragiczny.

 

W sobotę do utonięcia doszło w Chrząstkowie w powiecie inowrocławskim. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 21-latek postanowił się wykąpać. Po odpłynięciu kilku metrów zniknął pod taflą wody. Podjęto akcję ratowniczą, niestety mężczyzna po wyciągnięciu z wody był już martwy.

 

Niedziela przyniosła trzy zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Przed południem trójka mężczyzn w Chrostkowie, w powiecie lipnowskim skakała z pomostu do wody. Wcześniej jak wynika z ustaleń policjantów pili piwo. Jeden z nich w wieku 35-lat nie wypłynął po skoku na powierzchnie. Po około 20 minutach został wyciągnięty na brzeg, ale pomimo podjęcia akcji reanimacyjnej zmarł.

 

Kilka godzin później nad Jeziorem Lubienieckim w powiecie włocławskim 33-letni mężczyzna najprawdopodobniej zsunął się do wody. Po zaalarmowaniu przez córkę o jego zaginięciu rozpoczęły się poszukiwania. Około godziny 15 strażacy wyłowili zmarłego 33-latka.

 

Ostatnie tragiczne zdarzenie miało miejsce w Zakrzewku w powiecie Sępoleńskim (gmina Więcbork). Osoby widzące pływające po jeziorze ciało zawiadomili policję oraz podjęli akcję ratunkową. Podjęto reanimację, ale okazała się ona dla 56-latka zbyt późna. Policjanci podejrzewają, że mógł być on pod wpływem alkoholu, gdyż przy brzegu zabezpieczono puszki po piwie.

 

Policja apeluje:

1. Zażywajmy kąpieli w miejscach oznakowanych i strzeżonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u. Dzikie kąpieliska mają nieznane dno oraz głębokość, co może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.

 

2. Pamiętajmy, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

 

3. Nie pływajmy zaraz po jedzeniu, aby bezpiecznie się kąpać odczekaj. Zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

 

4. Nie przeceniajmy swoich umiejętności, w każdej chwili możemy stracić siły i będzie ciężko wrócić do brzegu.

 

5. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie, jak i nadmuchiwane koło.

 

6. Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków dotyczy właśnie osób nietrzeźwych.

 

7. Nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu, aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego zanurzamy się powoli stopniowo schładzając ciało.

 

8. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych.

 

9. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

 

10. Odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.