Jesteś tutaj: Home

Senat wyraził zgodę na referenda

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 21 maj 2015 11:24

W czwartek rano senatorowie wyrazili zgodę na wniosek prezydenta Bronisława Komorowskiego o rozpisanie referendum w sprawie wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do Sejmu, zniesienia finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz zmiany zasad ordynacji podatkowej. Dzień wcześniej przez około 10 godzin trwała burzliwa debata senatorów w tej sprawie.

Za przyjęciem wniosku głosowało 57 senatorów (PO), reszta zaś nie oddała głosu. Nie było głosów przeciwnych. Od głosu wstrzymał się też senator Jan Rulewski z naszego regionu, który uważał, że nie jest to najlepszy okres na tego typu decyzje Senator Andrzej Kobiak głosował za.

 

Senatorowie opozycji zarzucali, że procedowane projekty były elementem kampanii wyborczej urzędującego prezydenta.

 

Więcej o burzliwej dyskusji – Zarzucają włączenie Senatu do kampanii wyborczej.

 

Kontrowersje budzi także fakt, że zgodnie z ustawą o referendach ogólnokrajowych, powinno zostać ono ogłoszone najpóźniej 90 dni po opublikowaniu zgody Senatu, czyli dla dochowania terminu proponowanego przez prezydenta, czyli 6 września, dzisiejsza decyzja Senatu będzie musiała przeleżeć dwa tygodnie przed publikacją. Bardziej logicznym wydawałoby się zatem głosowanie na tymi projektami dopiero w czerwcu.