Jesteś tutaj: Home

,,Tylko fanatyk nie zmienia poglądów” - po debacie prezydenckiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 17 maj 2015 23:24

W niedzielny wieczór na antenie TVP Info odbyła się debata z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. W dyskusji pojawiało się wiele emocji – kandydaci próbowali bowiem wskazywać swojego konkurenta jako osobę niewiarygodną. Duda i Komorowski prezentowali także dość odmienne oceny poziomu ekonomicznego Polski.

 

Prezydent Bronisław Komorowski wypowiadał się bardziej emocjonalnie, natomiast kandydat Andrzej Duda próbował prezentować się jako osoba bardziej wyważona i spokojna. Pretendenci do fotela prezydenta niejednokrotnie atakowali siebie nawzajem za grzechy partii, które udzieliły im poparcia. Nie zabrakło zatem nawiązań do afer jakie pojawiły się z udziałem polityków PO, padły jednak też zarzuty do działaczy PiS w sprawie afery SKOK, gdzie Komorowski winę kierował także bezpośrednio do Dudy, który w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego pracował nad pewnymi ustawami.

 

Wojna polsko-polska

Jednym z pierwszych tematów poruszonych przez dziennikarzy TVP był podział w społeczeństwie, który widoczny jest od kilku lat – tzw. wojna polsko-polska. Kandydaci mieli wyjaśnić w jaki sposób chcieliby ten konflikt zażegnać.

 

- Nie wolno Polski jakoś dzielić. Nie ma Polski radykalnej, jest jedna Polska. W naszym społeczeństwie wspólnoty brakuje i powinniśmy zrobić wszystko, aby ją odtworzyć – mówił zwycięzca I tury wyborów Andrzej Duda - Prezydent nie może nikogo odtrącać na margines. Jeżeli się z czymś nie zgadza, to musi umieć wytłumaczyć, że ma inny pogląd.

 

W odpowiedzi urzędujący prezydent stwierdził - Polacy są umiarkowani wszyscy, politycy są radykalni i niezdolni do kompromisu – po czym zarzucił PiS-owi brak woli budowania zgody narodowej w praktyce - Ważna jest praktyka i nie teoria. Ja praktykuję zgodę i porozumienie tam gdzie mogę. Zaprosiłem Prawo i Sprawiedliwość do Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pańska partia jest jedyną, która nie chce w tym uczestniczyć.

 

Odmienne oceny ekonomiczne

- Nigdy jeszcze nie było w Polsce czegoś takiego jak dzisiaj u nas. 22% wzrostu PKB w czasach kryzysu, gdy Europa miała zerowy – mówił o sukcesie polskiej gospodarki Bronisław Komorowski.

 

Na co Andrzej Duda kontrował - Za naszych czasów PKB wynosiło 7% rocznie. Takiego wyniku nie udało się wam osiągnąć.

 

Wywołało to emocjonalną odpowiedź Komorowskiego - Gdy słyszę od pana, że po 25 latach wolności trzeba podnosić z zgliszczy to mnie nosi.

 

Obywatelskość i referenda

Temat na czasie po deklaracjach prezydenta z ubiegłego poniedziałku, w sprawie rozpisania na wrzesień referendów w sprawie JOW i finansowaniu partii politycznych z budżetu państwa. Komorowski chwalił się, że udało mu się wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu i w większości gmin.

 

Po tym wystąpieniu do ataku ruszył Duda, który przypomniał, że jeszcze w piątek Komorowski mówił, że tylko radykałowie chcą zmieniać konstytucję, zaś po przegranej I turze, już w poniedziałek sam chciał zmieniać konstytucję (potrzebna jest zmiana w konstytucji dla wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu). Andrzej Duda przypomniał także Komorowskiemu, że to rząd PO-PSL odrzucił referendalne inicjatywy obywateli, a urzędujący prezydent się nimi kompletnie nie zainteresował.

 

Komorowski nie był jednak dłużny na te zarzuty i wypomniał środowisku politycznemu Andrzeja Dudy, że zawsze sprzeciwiało się idei JOW i blokuje wszelkie inicjatywy dążące do zaprzestania finansowania partii politycznych przez podatników.

 

Kandydaci nie są stali w poglądach

W serii pytań pomiędzy kandydatami Bronisław Komorowski atakował Andrzeja Dudę za ciągłe zmiany poglądów i brak wiarygodności. Twierdził on, że Duda dzisiaj broni górników, zaś w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego przed rokiem popierał poglądy dążące do ograniczania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co jest zabójcze dla polskiego górnictwa.

 

W podobny sposób Komorowski zarzucał brak wiarygodności Dudy w sprawie dopłat dla rolników oraz kwestii in vitro. Kandydat opozycji pierw próbował podważać wiarygodność stawianych mu zarzutów, a następnie wymijająco atakował urzędującego prezydenta, że to on jest współodpowiedzialny trudnej sytuacji polskiego górnictwa.

 

- Tylko fanatyk nie zmienia poglądów – tłumaczył Duda cytując byłego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla - z wyborów na wybory – kontynuował atak Komorowski, co spotkało się z kontratakiem, że obecna głowa państwa poglądy zmienia – z piątku na poniedziałek.

 

Ta riposta pozwoliła kandydatowi PiS wyrwać się z ataku rywala.

 

Kto wygrał debatę?

Przeglądając komentarze w portalu społecznościowym Facebook opinie są bardzo rozbieżne. Jedni zdecydowane zwycięstwo przypisują Bronisławowi Komorowskiemu, drudzy zaś Andrzejowi Dudzie, w zależności od sympatii politycznych. Opinii bardziej umiarkowanych bliższych remisowi w mediach społecznośćiowych jest niewiele.

 

Jedną z niewielu pojawiających się lokalnie wyważonych opinii na temat debaty, jest komentarz szefa bydgoskiego PiS Łukasza Schreibera, który uważa, że w debacie padł remis, choć ze wskazaniem na kandydata jego ugrupowania.

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica