Jesteś tutaj: Home

Czy 8 maja to dobra data świętowania końca II wojny światowej?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 08 maj 2015 18:21

Doktor Andrzej Bogucki z Bydgoszczy uważa, że II wojna światowa zakończyła się tak naprawdę 2 września 1945, ta data jednak jest nie na rękę Amerykanom, którzy musieliby się przyznać do ludobójstwa na Japończykach. W Polsce dzień zakończenia II wojny światowej świętowany jest dzisiaj 8 maja, zaś w Rosji będzie jutro.

 

-Nie zapomnijcie o ludobójstwie Japończyków. Czy zrzucając bomby atomowe na japońskie miasta, w których zginęło tysiące Ludzi, było to ludobójstwo czy nie? - apeluje do dziennikarzy dr Andrzej Bogucki - Czy wiecie dlaczego nie są organizowane uroczystości w dniu 2 września? Ponieważ ta data jest niewygodna dla USA. Europejczycy świętują zakończenie tej wojny 8 maja, Rosjanie 9 maja, co jest swego rodzaju mitem i jest nie zgodne z faktami. Nie można zapomnieć o zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki 6-9 sierpnia 1945 r. przez lotnictwo USA. Rząd USA 6 grudnia 1939 roku podjął decyzję o specjalnym finansowaniu badań nad bronią atomową. Bomba atomowa, która spadła na Hiroszimę w jednej chwili zabiła 78 000 ludzi. Blisko 40 000 ludzi doznało ciężkich ran. Najgorsze jednak były późniejsze skutki atomowego uderzenia. W ciągu pięciu lat na chorobę popromienną zmarło w samej Hiroszimie około ćwierć miliona osób, w tym do grudnia 1945 roku około sześćdziesięciu tysięcy. Wielu ludzi, z trwałymi oparzeniami i mocno napromieniowanych, zmarło jeszcze później. W Nagasaki w jednej chwili zostało unicestwionych blisko 70 000 ludzi.

 

Druga wojna światowa była najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Szacuje się, że w trakcie jej trwania zginęły 72 miliony ludzi, z tego 47 milionów cywilów. Po stronie Aliantów zginęło 61 milionów ludzi a 11 milionów po stronie państw Osi. Skutków tej bezmyślnej wojny nigdy nie można zapomnieć. Pośród tych milionów istnień ginęli Polacy. Tym, którym udało się przeżyć przechodzili różne sytuacje nienawiści i upokorzenia. Pojedynczy człowiek nie ma żadnego wpływu na swoje bezpośrednie postępowanie w tej machinie terroru i przemocy. Nie zapomnijcie o każdym Człowieku, który zginął podczas drugiej wojny. Odpowiedzialność za wywołanie wojny ponoszą wszystkie „elity” polityczne ówczesnego świata. Dzisiaj znowu wszelkiej maści politycy kadzą umysły i beztrosko pędzą nas do wojny. Tylko po kolejnej wojnie, być może niektórzy z nas spotkają się w krajobrazie przybliżonym do epoki kamienia łupanego.

 

 


 

Na uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w dniu 22 kwietnia dr Andrzej Bogucki został odznaczony Medalem Kazimierza Wielkiego.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie