Jesteś tutaj: Home

Ostatni tydzień przed wyborami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 03 maj 2015 20:56

W przyszłą niedzielę 10 maja wybierzemy spośród jedenastu kandydatów Prezydenta RP. Jeżeli żaden z nich nie uzyska poparcia powyżej 50%, to w dniu 24 maja odbędzie się II tura, w której udział weźmie dwójka kandydatów z najwyższym poparciem w I turze.

Przed nami zatem ostatnie dni kampanii wyborczej, która zakończy się w piątek przed północą. Następnie przez sobotę i do czasu zakończenia głosowania w niedziele, będzie obowiązywać cisza wyborcza, czyli zakaz prowadzenia agitacji. Będzie to czas, w którym będziemy mogli odpocząć od kampanii wyborczej i na spokojnie podjąć decyzję o tym kogo poprzemy, choć patrząc z punktu widzenia naszego regionu, kampania nie była zbytnio widoczna.

 

Najbliższe dni to pracowity okres dla osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów. Pod koniec tygodnia drukowane będą karty wyborcze, które w sobotę trafią do Obwodowych Komisji Wyborczych. W każdym lokalu wyborczym odbywać będzie się tego dnia przeliczanie kart.

 

Testy informatyczne pozytywne

Wszyscy zadajemy sobie pytanie, czy system informatyczny zadziała jak należy. Dzięki niemu będziemy mogli już kilkanaście godzin po zakończeniu głosowania, za pomocą internetu sprawdzić, jak wyglądają wyniki głosowania w każdej z obwodowych komisji. Mamy bowiem w pamięci chaos jaki powstał podczas jesiennych wyborów samorządowych, gdy system komputerowy nie zdał egzaminu.

 

W czwartek 28 kwietnia miał miejsce test generalny systemu informatycznego, w czasie którego w godzinach 9:00-12:00 na serwer Państwowej Komisji Wyborczej z poziomu gmin i obwodów głosowania wysłano 28 tys. protokołów i 25 tys. raportów o frekwencji. W opinii PKW ten test przebiegł prawidłowo.