Jesteś tutaj: Home

Szczęśliwość narodów od praw sprawiedliwych należy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 03 maj 2015 10:12

Dnia 3 maja 1791 roku Rzeczypospolita Obojga Narodów przyjęła pierwszą w Europie Konstytucję, a zarazem drugą w świecie. Był to czyn z którego Polacy mogą być dumni, dlatego dzisiaj w naszych miastach wiszą biało-czerwone flagi, zaś uroczystości rocznicowe odbywają się w niemal każdym miejscu Polski.

 

Dokument ten miał na celu zapobiec zbliżającemu się ku upadkowi państwu polskiemu. Warto pamiętać, że było to już po I rozbiorze, zatem Bydgoszcz i nasz region nie leżały już w granicach Rzeczypospolitej.

 

Polskie państwo pomimo tego czynu upadło, ale zmiany mentalne, które niosła za sobą ta Konstytucja, miały na pewno wpływ, na przetrwanie ducha polskości przez ponad wiek zaborów, co pozwoliło w latach 1918-1919 odrodzić się II Rzeczypospolitej.

 

Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu. Aby więc całość państw, wolność obywatelską i porządek społeczności w równej wadze na zawsze zostawały, trzy władze rząd narodu polskiego składać powinny i z woli prawa niniejszego na zawsze składać będą, to jest: władza prawodawcza w Stanach zgromadzonych, władza najwyższa wykonawcza w królu i Straży, i władza sądownicza w jurysdykcjach, na ten koniec ustanowionych, lub ustanowić się mających – napisano w Konstytucji 3 maja.