Jesteś tutaj: Home

Czy pamiętamy o ofiarach Katynia?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 14 kwiecień 2015 00:29

W niedziele przedstawiliśmy relację z uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego dwóm amerykańskim żołnierzom w Szubinie. Polemiczny wpis do tego zdarzenia umieścił na Facebook-u radny województwa Roman Jasiakiewicz. Przy tej okazji warto podjąć rozważania o pamięć na temat tego co zdarzyło się w Katyniu i w jego okolicach.

 

W sobotę w Szubinie w obecności marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego odsłonięto tablicę, która upamiętnia dwóch amerykańskich żołnierzy, którzy jako jeńcy wojenni przetrzymywani w Szubinie, zostali skierowani do Katynia, aby być świadkami zbrodni jakiej dokonał na polskich oficerach Związek Radziecki. Więcej o tym wydarzeniu – Szubin upamiętnił świadków mordu katyńskiego

 

Warto pamiętać, że Amerykanie i Anglicy mieli pełną wiedzę o zbrodniach popełnionych przez Sowietów. Nie uczynili nic , by nie drażnić Stalina .Okazując szacunek dla postawy amerykańskich oficerów pamiętajmy w szczególności o zamordowanych polskich obywatelach. Oni pomnika nie mają – podejmuje polemikę radny województwa Roman Jasiakiewicz.

 

W obecnym roku w naszym regionie nie odbyły się nawet żadne istotniejsze obchody poświęcone Katyniowi. Nie widać większego zainteresowania władz samorządowych sprawami Katynia, choć zamordowano tam wielu wybitnych mieszkańców naszego regionu. Wśród nich byli powstańcy wielkopolscy i oficerowie policji.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica