Jesteś tutaj: Home

Wielki Piątek

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 03 kwiecień 2015 11:58

Dzisiaj w kościele łacińskim drugi dzień Triduum Paschalnego, który upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku liturgicznym, w którym nie są sprawowane msze święte.

Zamiast tego wierni zbierają się na Liturgii Męki Pańskiej, w czasie której czytana jest ewangelia przedstawiająca ostatnie chwile życia Jezusa Chrystusa, po której następuje Adoracja Krzyża, gdzie wierni całują rany Jezusa przybitego do krzyża.

 

Tego dnia wiernych obowiązuje ilościowy post ścisły.

 

Służba drugiemu musi mieć racjonalne wymiary?

Do obchodów Wielkiego Piątku zalicza się także odprawiana w czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i eucharystii. Tak jak Jezus umył tuż przed pojmanie nogi 12 apostołom, tak nogi w Gnieźnie umył abp Wojciech Polak.

 

- W postaci Judasza skupia się cały świat chciwości i pożądania, samowystarczalności, która nie chce przyjąć Boga. Ujawnia się z całą mocą pretensja do takiego stylu życia, który proponuje Jezus. Przecież umywanie innym nóg jest po prostu upokarzające. Służba drugiemu musi mieć przecież jakieś racjonalne wymiary, a przebaczenie podstawę, aby tak uczynić. Dlaczego służyć, gdy nic się z tego nie będzie miało? Dlaczego oddawać drugiemu swe życie, gdy nic się tak naprawdę nie otrzyma w zamian? - pytał Prymas Polski abp. Wojciech Polak.