Jesteś tutaj: Home

Wielki Czwartek w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 02 kwiecień 2015 00:46

Dzisiaj w kościele katolickim rozpoczyna się okres Świętego Triduum Paschalnego, najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym. Kalendarz się tak ułożył, że dzisiaj mija także 10-ta rocznica śmierci polskiego papieża Jana Pawła II.

Część z nas zapewne podejmie refleksje i wróci myślami do kwietnia 2005 roku, gdy cały świat, a w szczególności Polacy zwracali swoje oczy ku stolicy Piotrowej, gdzie papież Jan Paweł II przeżywał ostatnie cierpienia w swoim życiu. Była to swoista jego droga krzyżowa. Tłumy w Watykanie i Rzymie żywo interesowały się stanem zdrowia papieża. Dość szczególna atmosfera miała miejsce też w Polsce, gdzie wierni zbierali się na nocnych czuwaniach. Świat w pewnym sensie na ten moment zamarł. Atmosferę tamtego czasu doskonale przedstawiają słowa pieśni – Szukałem was, teraz wy do mnie przychodzicie.

 

Zapewne także i szczególny będzie dzisiejszy dzień. Warto podkreślić, że decyzją Sejmu, patronem obecnego roku jest św. Jan Paweł II, stąd też warto podjąć w tym okresie narodową refleksję nad jego nauczaniem. Papież jest także honorowym obywatelem Bydgoszczy i Inowrocławia. Na wielu osobach jego wizyta nad Brdą w 1999 roku wywołała wielkie piętno.

 

Dzień ustanowienia kapłaństwa

Dzisiaj zgodnie z kalendarzem liturgicznym obchodzimy wspomnienie ustanowienia przez Jezusa Chrystusa przy ostatniej wieczerzy sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Jest to zatem przede wszystkim święto kapłanów. W godzinach przedpołudniowych biskupi diecezjalni odprawiają Mszę Krzyżma dla kapłanów, w czasie której odnowią oni przyrzeczenia kapłańskie. Takie msze odprawią dzisiaj abp. Wojciech Polak w Gnieźnie oraz bp. Jan Tyrawa w bydgoskiej Farze.

 

W godzinach wieczornych odprawiana będzie w parafiach Msza Wieczerzy Pańskiej, która zakończy okres Wielkiego Postu i rozpocznie Triduum Paschalne.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica