Jesteś tutaj: Home

Jedenastu kandydatów na prezydenta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 27 marzec 2015 10:23

O północy minął termin, w którym kandydaci na prezydenta RP musieli w Państwowej Komisji Wyborczej okazać 100 tys. podpisów z poparciem obywateli. Tej sztuki udało się dokonać jedenastu kandydatom, na których głosować będziemy mogli w dniu 10 maja w wyborach powszechnych. Jeżeli tego dnia żaden z kandydatów nie uzyska poparcia na poziomie przynajmniej 50%, to w dniu 24 maja odbędzie się II tura.

Do rywalizacji z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Bronisławem Komorowskim stanęło zatem dziesięciu kandydatów, którzy reprezentują różne środowiska, głównie prawicowe, gdyż części kandydatów lewicy nie udało się uzbierać podpisów.

 

O fotel prezydenta będzie walczył zatem kandydat PiS i Zjednoczonej Prawicy Andrzej Duda, reprezentująca SLD Magdalena Ogórek, kandydat PSL Adam Jarubas oraz Janusz Palikot.

 

Pozostali kandydacie to przedstawiciele komitetów, które nie mają reprezentacji w parlamencie. Dwóch kandydatów wystawia partia Kongres Nowej Prawicy – Janusza Korwin-Mikke i Jacka Wilka. Ta sytuacja nietypowa związana jest z tym, że nowa partia Korwin-Mikke o nazwie KORWIN nie została zarejestrowana przez sąd, natomiast jego członkostwo w poprzedniej partii jeszcze nie wygasło.

 

Prezydentem chce zostać także muzyk Paweł Kukiz, przedstawiciel Ruchu Narodowego Marian Kowalski, monarchista Grzegorz Braun oraz kandydat Demokracji Bezpośredniej Paweł Tanajo.

 

Lewicowe kandydatki: Anna Grodzka i Wanda Nowicka nie uzbierały wymaganej liczby podpisów.

 

Przez najbliższe tygodnie odbywać będzie się bardziej zaawansowana kampania wyborcza niż do tej pory. Obecny dzisiaj w Bydgoszczy Jarosław Gowin wyraził jednak pogląd, że obecnie prowadzona kampania jest zbyt mało merytoryczna.