Jesteś tutaj: Home

Czy będziemy gospodarzami kolejnego dnia przyjaźni polsko-węgierskiej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 22 marzec 2015 19:29

Dzień 23 marca decyzjami parlamentów Polski i Węgier jest dniem przyjaźni pomiędzy oboma narodami. Oficjalne uroczystości odbyły się w sobotę w Katowicach z udział prezydenta Węgier Jánosa Ádera i Bronisława Komorowskiego. Istnieje szansa, że w roku 2017 gospodarzem tego niezwykłego święta będzie Bydgoszcz.

Dzieje Polaków i Węgrów są dość bliskie, stąd też relacje pomiędzy naszymi narodami zawsze były wyjątkowe. Mieliśmy wspólnych bohaterów narodowych i władców. Zawisza Czarny z Garbowa, który stał się symbolem bydgoskiego sportu, bohater bitwy pod Grunwaldem, starosta kruszwicki służył także na dworze króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego, gdzie zginął podczas wojny z Turkami.

 

Duży wpływ na budowę wspólnych relacji politycznych miały rządy Andegawenów. Na wspólnym tronie polskim i węgierskim zasiadała żona Władysława II Jagiełły św. Jadwiga, która jest obecnie patronką Inowrocławia, a przy tym cieszy się niezwykłą czcią na Węgrzech. Poseł węgierski Adam Mirkoczki w rozmowie z nami przyznał, że wielką rzeczą było to, że jej świętość ogłosił papież Polak Jan Paweł II. W Inowrocławiu św. Jadwiga brała udział w negocjacjach z zakonem krzyżackim, gdzie wywalczyła powrót do korony polskiej ziemi dobrzyńskiej.

 

Wspólnych postaci historycznych i ważnych dla obu narodów wydarzeń można by wymienić bardzo wiele. To w latach 30-tych z wielkim entuzjazmem Polacy i Węgrzy przyjmowali wieść o utworzeniu wspólnej granicy. To przez tę granicę w 1939 roku po wybuchu II wojny światowej, gdy Polska i Węgry znalazły się w przeciwnych obozach, uciekło z objętego wojną kraju wielu Polaków. Węgrzy bowiem i w tym trudnym czasie dawali dowody przyjaźni.

 

Fot: Monika Binkowska

 

Decyzja parlamentów

12 marca 2007 roku Węgierskie Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie przyjęło uchwałę o ustanowieniu dnia 23 marca dniem przyjaźni polsko-węgierskiej. Cztery dni później analogiczną uchwałę przez aklamację przyjął polski Sejm.

 

Tegoroczne święto obchodzone było 21 marca w Katowicach z udziałem prezydentów obu krajów.

 

- Chcielibyśmy bardzo utrwalić tę scenę we własnej, polskiej i węgierskiej pamięci – po to, abyśmy my współcześni i nasi przyszli potomkowie pamiętali nie tylko o heroizmie przodków, ale również, że budujemy przyjaźń polsko-węgierską na przekonaniu, że mamy za co być sobie nawzajem wdzięczni, że mamy z czego być dumni we wzajemnych relacjach i że zawsze na kolejnych zakrętach dziejowych także będziemy okazywali sobie przyjaźń i wdzięczność - wskazał prezydent Bronisław Komorowski.

 

Tradycją stało się, że obchody tego święta odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech. Konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak uważa, że jest szansa, aby za dwa lata, czyli w roku 2017 dzień 23 marca świętować nad Brdą. W Bydgoszczy w ostatnim czasie dzieje się bardzo dużo w budowaniu relacji polsko-węgierskich.

 

W 2012 roku w ogrodzie botanicznym UKW zasadzono dwa dęby przyjaźni, przy których zbierzemy się w czwartek 26 marca, gdyż na ten dzień zaplanowano bydgoskie obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP