Jesteś tutaj: Home

Mija 96 rocznica osiągnięcia zwycięstwa w Powstaniu Wielkopolskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 16 luty 2015 12:06

W dniu 16 lutego 1919 roku w Trewirze podpisano traktat pokojowy, który utrzymywał zawieszenie broni po I wojnie światowej. Ważne jego zapisy dotyczyły jednak Wielkopolski i Kujaw, gdzie uznano zdobycze powstańców, co w praktyce oznaczało zwycięstwo tego powstania. Tę datę przyjmuje się zatem za zakończenie Powstania Wielkopolskiego.

Traktat wzywał przede wszystkim do zakończenia zbrojnego konfliktu polsko-niemieckiego, o co postulował francuski marszałek Ferdinand Foch, który był pod wpływem Romana Dmowskiego. Praktycznie jednak w pierwszych godzinach po jego przyjęciu Niemcy nasilili działania zbrojne. Dzień później 17 lutego stoczono ciężkie walki pod Rynarzewem. Powstańcy stawiali jednak zaciekły opór i 18 lutego udało im się przejąć pod Rynarzewem niemiecki pociąg pancerny, który otrzymał imię ,,Danuty”.

 

Po dalszych działaniach dyplomatycznych i dzięki zawziętemu oporowi powstańców rozejm ten wszedł w życie. W dniach późniejszych dochodziło co prawda do incydentów zbrojnych, nie mniej jednak formalnie od tego momentu m.in. Inowrocław stał się częścią państwa polskiego.

 

W dniu 28 czerwca w Wersalu pod Paryżem podpisano ostateczny traktat, który przyznawał Polsce poza Wielkopolską także Pomorze. Do Polski na mocy Traktatu Wersalskiego wróciło także Nakło nad Notecią i Bydgoszcz.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: