Jesteś tutaj: Home

KNP uważa ostatnią podwyżkę podatków za niemoralną

Napisane przez  Redakcja / Piotr Najzer KNP Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 luty 2015 10:19

W piątek głosami PO i PSL Sejm odrzucił propozycję posłów Twojego Ruchu podniesienia kwoty wolnej od podatku ponad dwukrotnie. Za niemoralną tę decyzję uważają kujawsko-pomorskie struktury Kongresu Nowej Prawicy.

Obecnie państwo pobiera podatek nawet od dochodów, które nie pokrywają tzw. minimum egzystencji. Kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych rocznie. Na zapewnienie minimum egzystencji potrzeba 6253 złote rocznie. Oznacza to, że państwo pobiera podatek od tych, których dochody są tak niskie, ze zagrażają biologicznej egzystencji. W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wynosi 48tys. złotych, a w Niemczech 34 tys. złotych! Ludzie, którzy rządzą naszym państwem powołują się na rozwiązania zachodnie tam, gdzie jest to korzystne dla ich partykularnych interesów, ale nie tam, gdzie byłoby to korzystne dla obywateli.

 

Odrzucony w piątek projekt ustawy był szczególny. Jego skutki objęłyby zasięgiem wszystkich podatników, ale najbardziej poprawiłaby się sytuacja osób o najniższych dochodach.

 

Obecna Rzeczpospolita Polska jest państwem, które nakłada na najgorzej sytuowanych wysokie obciążenia, a potem wspomaga te grupy poprzez programy pomocowe dla najuboższych. Zatem najpierw nakłada na nich podatki, a potem łaskawie ich obdarowuje. Lecz po drodze znaczne kwoty są spożywane na utrzymanie urzędników obsługujących pobór i rozdawnictwo. Jest to praca równie bezsensowna, jak kopanie dołu po to, żeby zasypać go tą samą ziemią. Z tymże w warunkach polskich część tej ziemi pracownicy administracji wywożą do własnych ogródków.

 

Obecne problemy finansowe obywateli, a także problemy gospodarcze kraju, są wynikiem działań prawno-administracyjnych, których skutki wzajemnie się znoszą. Rozwiązanie stosowane w Polsce skutecznie tworzy obszary ubóstwa, z którym później państwo nieskutecznie walczy. Nie tylko są to rozwiązania nieskuteczne, ale przeciwskuteczne, a więc pogarszające sytuację. Należy ich zaniechać.

 

Posłowie wnosząc projekt stwierdzili, że jest „niemoralne i sprzeczne z zasadami sprawiedliwości społecznej pobieranie danin od dochodów, które nie pozwalają na pokrycie wydatków na żywność i opłaty za mieszkanie”. Kongres Nowej Prawicy chce państwa sprawiedliwego w ogóle, a nie tylko społecznie. Popieramy zwiększenie kwoty wolnej od podatku, ale jeszcze goręcej popieramy całkowitą likwidację podatku dochodowego.

 

Uważamy że niemoralne i niesprawiedliwe jest nie tylko pobieranie podatków za pracę od najuboższych, ale niemoralne i niesprawiedliwe jest pobieranie jakichkolwiek podatków obliczanych na podstawie efektów pracy. Dlatego przypominamy, że od lat propagujemy całkowitą likwidację podatku dochodowego. Istnieją inne skuteczne sposoby zapewniania wpływów do budżetu, a zmniejszenie wpływów należy równoważyć poprzez zmniejszanie skali zbędnej i kosztownej biurokracji.

 

Pisze w oświadczeniu Piotr Najzer – prezes regionu kujawsko-pomorskiego KNP.